DUŠAN ŠEHOVAC

Mr. sci. Dušan Šehovac, sociolog, živi na Ilidži, lokalni heroj koji razmišlja globalno, svoj i ničiji a sa svima povezan, pokušava da spoji akademsko, aktivističko i ljudsko promišljanje, misli humanistički, aktivno radi na pozitivnim promjenama zajedno sa drugima, voli da bude dio mreže aktivista, rasuđuje i svojom dušom. Obožava da se ne slaže i sa samim sobom!

DUŠAN ŠEHOVAC

Крше ли својим понашањем Кристијан Шмит и други представници међународне заједнице моралне и правне норме?

Сигуран сам да Кристијан Шмит и други представници међународне заједнице перманентно  крше моралне и правне норме и тако врше дискриминацију према цивилним српским ратним жртвама одбрамбено-отаџбинског рата.

Ових дана медији су пренијели вијест да је високи представник међународне заједнице Кристијан Шмит „одао је у петак, 29.октобра почаст жртвама среберничког геноцида у Меморијалном центру Поточари.“https://www.slobodnaevropa.org/a/31535570.html

Наравно по устаљеној пракси високих представника и других представника међународне заједнице посјетио је и сребреничка бошњачка удружења која су проистекла из протеклог рата, а игнорисао српске жртве, обиљежја и српска удружења која су проистекла из рата.

Мислим да је њихово присуство на комеморацијама бошњачким цивилним и војним жртвама, и на обилазак мјеста гдје су се десили ратни злочини и  њихово одавање почасти бошњачким жртвама, (имајући у виду да то не раде на комеморацијама и мјестима гдје су се догодили злочини над Србима) сигурно један вид кршења моралних норми, кршење Закона о недискриминацији, и наравно кршење Кривичног закона, који говори да је кажњиво порицати и грубо умањивати ратне злочине. Не чини се кршење  моралних и законских норми само вербално, оно се може урадити, обавити и симболично, присуствовањем или неприсуствовањем мјестима која су везана за ратне злочине.

У складу са досадашњом праксом високих представника и других представника међународне заједнице очекујем да ће високи представник међународне заједнице у Босни и Херцеговини ОХР) Кристијан Шмит (Christian Schmidt) ускоро посјетити и Спомен обиљежје убијеној дјеци опкољеног Сарајева 1992.-1995.година, и тако грубо наставити праксу  непризнавања и умањивања ратних злочина који су почињени над  српским цивилима у Сребреници и Сарајеву.

Суд Босне и Херцеговине и Кантонални суд Сарајево донијели су више правоснажних пресуда за ратне злочине почињене над Србима, овом приликом наводим неке: у Хаџићима-логор Силос; насеље Храсно брдо;  јама Казани; троструко  силовање дјевојчице у Центру; убиство цивила на Илиџи- Храсница и на Грбавици. Освјетљавам, наглашавам, наводим ове злочине и мјеста злочина у Сарајеву и јавно предлажем  високом представнику Кристијану Шмиту да што прије посјети ова мјеста ратних злочина и ода почаст српским жртвама и да то буде примјер представницима међународне заједнице да прекину праксу да не признају, да не виде и да не одају почаст српским цивилним жртвама.

Овом приликом јавно позивам  високог представника господина Кристијана Шмита да присуствује обиљежавању 30 година од отварања Државног концентрационог логора Силос-Тарчин-Хаџићи, 27.јануара 2022. године,  гдје су почињени вишеструки ратни злочини и зашто је правоснажно осуђено 7 Бошњака на 58 година затворске казне.

 

Преношење блогова и текстова са портала Фронтал дозвољено је након истека 48 часова од објаве блога или уз писмено одобрење редакције (31.10.2021.)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog