Branislav Borenović

Fiskalne kase – Šteta za sve a korist od 106 miliona KM za nekolicinu

Nakon 7 godina od proglašenja Zakona o fiskalnim kasama (26.jul 2007. godine) su proizašle jasne činjenice iz Vladinih dokumenata o aferi *fiskalne kase*, štetnom djelovanju i mogućoj krivičnoj odgovornosti 

Vlada Republike Srpske zvanično priznala u obrazloženju da budžeti RS,fondova i lokalnih zajednica nisu imali finansijsku korist od Zakona o fiskalnim kasama već je cilj bio obaveza fiskalizacije tj. instaliranja fiskalnih sistema, što je moguće naći u poslednjem obrazloženju Prijedloga izmjena i dopuna Zakona o fiskalnim kasama. Naravno o negativnim efektima, broju zatvorenih preduzeća i STR-ova, izgubljenim radnim mjestima ni riječi, ali ima dovoljno preciznih pokazatelja o broju fiskalizovanih jedinica, cijenama održavanja, mjesečnim pretplatama itd... sve najznačajnije iz obrazloženja zakona je navedeneno na kraju teksta.

Jedinu korist od fiskalizacije su imala: - preduzeća koja prodaju fiskalne kase(najviše zbog monopolističkičkog položaja *Mikroelektronika* iz Banjaluke bliska SNSD-u koja je po nezvaničnim podacima uvezla,*sastavila* i prodala 2/3 svim fiskalnih sistema) po cijena nekoliko puta većim od stvarne tržišne u regionu, - preduzeća koja vrše tehnički pregled, - Telekom Srpske kao mobilni operater kome se plaća pretplata.

Direktna šteta po privredu Republike Srpske iznosi 106 miliona KM a indirektna još više obzirom na broj zatvorenih tj. odjavljenih privrednih subjekata u zadnjih sedam godina, a da po budžete nije bilo finansijkskih uticaja, čitaj nije bilo koristi.... 

Svega 3000 fiskalnih jedinica će biti *defiskalizovano* što je samo 6% od ukupnog broja, postavlja se pitanje šta će ovaj mali broj preduzetnika da radi sa ovim defiskalizovanim fiskalnim kasama.
U Prijedlogu izmjena i dopuna zakona nedostaje cijelo poglavlje iz Nacrta izmjena i dopuna zakona kojim se preciznije obrazlaže koje su to djelatnosti predmet defiskalizacije, što otvara dodatnu sumnju da je sve klasični politički predizborni marketing vlasti.

Kada se matematički izrazi cijeli proces fiskalizacije dođe se do iznosa od najmanje 106 miliona KM koliko je fiskalizacija koštala privredu Republike Srpske a da je Vlada RS priznala da budžeti nisu imali korist od fiskalizacije(upitan je i ukupan iznos uplaćenog PDV-a od fakturisanja usluga po osnovu fiskalizacije).

KATASTROFALNI EFEKTI FISKALIZACIJE(u brojkama):
- 47 363 fiskalnih kasa*1000 KM(prosječna cijena kase)= 47,36 mil. KM
- Za 7 godina od početka fiskalizacije 47 363 fiskalnih kasa*65 KM(prosječna godišnja cijena tehničkog pregleda)*7(godine od primjene zakona) = 21,55 mil. KM 
- 47 363 fiskalnih kasa*9,36KM(cijena mjesečne pretplate prema mobilnom operateru)*12(mjeseci u godini)*7(godine od primjene)=37,23 mil. KM 
______________________________________________________________________________ 
UKUPNO FISKALIZACIJOM JE UZETO OD PRIVREDE RS 106,14 miliona KM 

Za gore navedenu kratku analizu korišćeni su isključivo zvanični podaci iz dokumenata Vlade RS koji se mogu i naći u skupštinskim materijalima sa poslednje sjednice(www.narodnaskupstinars.net), osim cijene koja je izvedena na bazi prosjeka, čiji su najvažniji dijelovi dole navedeni: 

*Zvanični podaci iz obraloženja Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o fiskalnim kasama(jul 2014.godine)

Prvih nekoliko godina primjene ovog zakona akcenat nadzornih institucija bio je na samoj obavezi fiskalizacije (instaliranja fiskalnog sistema) i počinjanju evidentiranja ukupnog prometa robe i usluga kroz fiskalnu kasu. 

Primjena rješenja predloženih u Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o fiskalnim kasama neće imati finansijski uticaj na budžet Republike Srpske, fondove niti na budžete lokalnih zajednica. 

Naime, prema podacima Poreske uprave Republike Srpske na dan 8. jula 2014. godine (kada je rađena analiza u Ministarstvu finansija), ukupan broj podnesenih zahtjeva za fiskalizaciju je 47.389, od čega je postupak fiskalizacije završen kod 47.363 obveznika. U Republici Srpskoj posluje 350 ovlašćenih servisa i svaki od njih, slobodno, ugovorom određuje cijenu tehničkog pregleda fiskalnih uređaja, a srednja cijena koštanja godišnjeg tehničkog pregleda iznosi 52,65 KM (sa obračunatim PDV-om), dok se ta cijena uvećava za dodatnih 15 KM do 20 KM ako se tehnički pregled vrši na terenu, a ne u prostorijama ovlašćenog servisa.

Pomenuti obveznici trenutno plaćaju mjesečnu pretplatu u iznosu od 9,36 KM Telekomu Srpske a. d. Banja Luka, odnosno 112,32 KM godišnje.

Od 3.400 aktivnih obveznika koji obavljaju pomenute djelatnosti, rješenje o fiskalizaciji je doneseno za oko 3.000 obveznika. Pomenutom dopunom Zakona o fiskalnim kasama kod 3.000 obveznika doći će do smanjenja ukupnih troškova, koji se odnose na mjesečnu pretplatu, za oko 330.000 KM na godišnjem nivou. 

Dakle, predviđenim izmjenama koje su izvršene u Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o fiskalnim kasama troškovi obveznika će se smanjiti za oko 2,8 miliona KM na godišnjem nivou.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog