Gostimir Popović
Глобално расркшће
Коју улогу Северна Африка, Блиски и Средњи исток (МЕНА) могу да играју у стварању новог међународног поретка. Једноставно казано, Арапски свет, је ново глобално раскршће у 21. веку и то са политичког, економског и културалног аспекта.
На почетку 21. века, када региони света интензивно настоје да се уједине пред нарастајућим изазовима новог времена, регион МЕНА остаје некако ’неоткривен’. И то упркос стратешким ресурсима и потенцијалу за улагања у водопривреду, инфраструктуру, унапређење здравства, логистике транспорта, образовања, туризма, и савремених технологија.
Арапски свет су у прошлом веку поистовећивали са нафтом и пустињама, у 21. веку веома ће бити важно одакле стижу туристи, ко нуди најбоље образовне програме и који систем омогућава виши ниво квалитета живота. Поставља се врло једноставно питање; Да ли је арапски свет, од атлантских обала до Залива, нова економска раскрсница између малаксалог Запада и надолазећих сила Истока?
Регион са 60 одсто укупних глобалних резерви нафте, у коме је 60 одсто становништва млађе од 25 година, представља терен од стратешког значаја за предузетнике који трагају за новим пословима у времену изласка из кризе и обликовања новог међународног (не светског) поретка
Потрага за темељним унутрашњим ујединитељем и поузданим спољним стратешким партнерима Северне Африке, Блиског и Средњег истока ипак је тек на почетку
Деамериканизација Средњег истока, поготово након ирачког рата и ћорсокак досадашњег модела арапско-израелских преговора о палестинском питању, где између два политичка екстрема стоји 300 милиона Арапа и шест милиона Израелаца, намеће у региону МЕНА потрагу за новим стратешким партнерима.
Европа је у прошлом веку на свом терену изазвала нечувено бруталне ратове, али је ипак успела да се уједини. Зашто то не би пошло за руком региону Северне Африке и Средњег истока у 21. веку где милиони људи говоре истим језиком, упражњавају исту религију, деле сличну историју“.