Svijet

Amazonska prašuma – ''pluća svijeta'' na izdisaju

Novo istraživanje ukazuje na to da petina Amazonske prašume emituje više ugljen-dioksida, nego što ga apsorbuje.

Oko 20% ukupne površine postalo je izvor ugljen-dioksida u atmosferi, pokazuju rezultati desetogodišnjeg istraživanja stakleničkih gasova Amazonskog basena.

Jedan od glavnih uzroka je krčenje šuma.

Dok drveće raste, apsorbuje ugljen-dioksid iz atmosfere; mrtva stabla ga ponovo ispuštaju.

U posljednjih nekoliko godina milioni stabala izgubljeni su zbog sječe i požara.

Rezultati studije, koja još nije objavljena, sugerišu da se Amazonska prašuma, koja usporava tempo globalnog zagrijavanja, možda pretvara u izvor emisije ugljenika brže nego što se mislilo.

Svake dvije sedmice u posljednjih 10 godina, tim naučnika istraživača brazilskog Nacionalnog instituta za svemirska istraživanja (INPE), mjerio je stakleničke gasove u različitim dijelovima Amazonskog basena letjelicama koje su bile opremljene senzorima.

Ono što su otkrili bilo je zapanjujuće: iako većina prašume i dalje zadržava sposobnost apsorpcije velikih količina ugljen-dioksida, jedan dio prašume koji je jako ogoljen čini se da je izgubio taj kapacitet.

Istraživanje pokazuje da je jugoistočni dio šume, koji predstavlja oko 20% ukupne površine Amazonije, postao izvor ugljen-dioksida.

Naučnici su decenijama upozoravali na „kap koja će preliti čašu“, tj. momenat u kojem šuma gubi sposobnost obnavljanja i počinje emitovati više ugljen-dioksida nego što apsorbuje.

Šuma može postati izvor ugljen-dioksida kada drveće umre i počne da emituje ugljen-dioksid u atmosferu.

Ogoljena područja takođe doprinose nemogućnosti Amazonije da apsorbuje ugljen-dioksid.

Za sada, spasavanje Amazonije je pitanje političkog izbora, ali nauka sugeriše da taj izbor možda neće biti dostupan još dugo.

 

Izvor: bbc.com

Frontal/D.M.

 

Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog