Društvo

Projekat stambenog zbrinjavanja raseljenih osoba gotov do 2022. godine

Ministarsrvo za ljudska prava i izbjeglica BiH sprovodi regionalni stambeni projekat. Cilj projekta je da se osiguraju trajna stambena rješenja za nekoliko kategorija ugroženih izbjeglica, raseljenih lica i povratnika.

Projekat je zajednička incijativa Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije i Crne Gore, a koordinirajuću incijativu između četiri vlade preuzela je BiH. 

Sve preostale izbjeglice bez trajnih stambenih rješenja koje borave u zemljama regiona, a koje su vlastima podnijele zahtjeve za dobroovoljni povratak u BiH uključene su u projekat. Samo u BiH, pored izbjeglica uključen je i određeni broj raseljnih lica i najugroženije grupe. Tako će stambena rješenja dobiti preko 5 hiljada porodica, odnosno 14 hiljada osoba.

Projekat se realizuje uz pomoć Evropske Unije i zemalja donora i Bosni i Hercegovini je odobreno 75 miliona evra za realizaciju.

Stambena rješenja u BiH podrazumjevaju : 

- osiguranje stanova u višeporodičnim zgradama (socijalno stanovanje);

- obnovu prijeratnih kuća i stanova;

- pružanje pomoći za stambenu izgradnju;

- smještaj u ustanovama socijalne zaštite.

Korisnici ovog projekta su: 

- 2.400 domaćinstava ili 7.300 osoba okarakterisanih kao ugrožene, raseljene osobe izvan kolektivnih centara u BiH;

- 250 izbjegličkih domaćinstava ili 800 osoba koje borave u kolektivnim centrima ili drugim oblicima kolektivnog stanovanja;

-350 ugroženih izbjegličkih domaćinstava ili 900 osoba, bez trajnih stambenih rješenja u BiH, uključujući i ranije nositelje stanarskih prava 

- 2.400 domaćinstava ili 5.000 osoba definisane kao ugroženi povratnici u BiH, izbjeglice bez trajnog rješenja u zemlji prihvata u regiji.

Ovo je posljednji napor Međunarodne zajednice da se riješi pitanje raseljnih lica i izbjeglica kao posljedice ratnih dešavanja na prostoru BiH. 

Krajnji rok za realizaciju ovog projekta  je jun mjesec 2020. godine.

 

Frontal/A.G.

 

Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog