Svijet

Svjetska zdravstvena organizacija proglasila globalnu vanrednu situaciju u vezi koronavirusa

Novi koronavirus proglašen je globalnom vanrednom situacijom od strane Svjetske zdravstvene organizacije, jer se epidemija i dalјe širi van Kine.

"Glavni razlog za ovu deklaraciju nije ono što se dešava u Kini, već ono što se dešava u drugim zemlјama", rekao je šef SZO Tedros Adanom Gebrejesus.

Javlja se zabrinutost da bi se epidemija  mogla proširiti i na zemlјe sa slabijim zdravstvenim sistemima, piše Bi-Bi-Si.

Broj umrlih u Kini se popeo na 170 lјudi.

SZO je saopštila da je bilo 98 slučajeva u 18 zemalјa van Kine, ali da nije bilo smrtnih slučajeva.

Većina slučajeva pojavila su bili ljudi koji su putovali iz kineskog grada Vuhan, gdje je epidemija i započela.

Međutim, bilo je osam slučajeva prenosa infekcije sa čovjeka na čovjeka - u Njemačkoj, Japanu, Vijetnamu i SAD-u.

Dr Tedros je, govoreći na konferenciji za štampu u Ženevi, opisao virus kao "epidemiju bez presedana" na koju je naišao "odgovor bez presedana".

Pohvalio je "vanredne mjere" koje su kineske vlasti preduzele da spriječe njegovo širenje.

"Biću jasan, ova deklaracija nije izglasavanje nepovjerenja Kini", dodao je.

Kada se ovo dogodilo u prošlosti?

SZO proglašava vanrednu situaciju po javno zdravlje kada postoji "vanredni događaj koji je određen ... da predstavlјa rizik po javno zdravlje drugih država putem međunarodnog širenja bolesti".

Prethodno je proglasilo pet vanrednih situacija po javno zdravlje:

Svinjska gripa, 2009. - Virus H1N1 proširio se svijetom 2009. godine, usmrtivši više od 200.000 lјudi, a vanredna situacija je proglašena kako bi se osiguralo da svijet pažlјivo nadgleda njegovo širenje i da je u mogućnosti da reaguje, uklјučujući i vakcine.

Polio, 2014. - Iako nikad bliži iskorjenjivanju u 2012. godini, broj oboljelih porastao je u 2013. godini. Vanredna situacija je proglašena zbog straha da bi se globalna borba protiv iskorjenjivanja ovog uzročnika mogla suočiti sa zastojem.

Zika, 2016 - SZO je 2016. godine, proglasila vanrednu situaciju zbog Zika virusa, nakon što se bolest brzo proširila Amerikom. Iako su za mnoge Zika simptomi blagi, on može biti opasan za trudnice, te je vanredna situacija proglašena kako bi se pokrenulo hitno istraživanje ovog virusa.

Ebola, 2014. i 2019. - Smrtonosna bolest je dva puta proglašena opasnom po javnom zdravlje na globalnom nivou. Prva vanredna situacija je trajala od avgusta 2014. do marta 2016. godine, pošto je skoro 30.000 lјudi zaraženo, a više od 11.000 umrlo u zapadnoj Africi. SZO je kao razlog proglašenja navela "virulenciju virusa, intenzivnu šemu prenosa kroz zajednice i zdravstvene ustanove i slabe zdravstvene sisteme" u pogođenim zemlјama. Prošle godine proglašena je druga vanredna situacija jer se bolest proširila u DR Kongo.

 

Frontal/D.M.
 
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog