Vijesti
Kako je povišica od 200 evra spasila porodicu od razdvajanja
Srbin Velimir Dulo više od vije godine živi na Malti i radi kao tehničar. Oženje je i otac dvoje djece, od kojih jedno 11-godišnja Nevena na Malti ide i u školu.
Ono što je trebao biti njegov prvi Božić na Malti sa suprugom i djecom, donijelo je dosta brige, jer njegova djeca, zajedno sa još 20 dječaka i djevojčica, nisu dobili boravišnu dozvolu kako bi živjeli sa svojim roditeljima na Malti, s obzirom na to da im roditelji ne zarađuju dovoljno novca, prenosi malteški portal TVM.
„Volim školu i imam puno prijatelja Maltežana i stvarno je zabavno. Za mene je bolje nego u Srbiji“, rekla je Nevena.
Velimir je rekao da je ovo bio grom iz vedra neba. Već je dvije godine bio razdvojen od supruge i djece koja su mu se na Malti pridružila tek ove godine, dok je on došao 2017. godine.
„Juče sam primio pismo iz Ministarstva za obrazovanje u kojem nam je rečeno da naša djeca ne ispunjavaju uslove za besplatno školovanje na Malti, jer su dobili podatke od Agencije za identifikaciona dokumenta Malte, gdje je rečeno da je zahtjev za našu djecu odbijen. Još uvijek nismo dobili službeno pismo od Agencije za identifikaciona dokumenta Malte, ali to nam je nažalost dovoljno", priča Velimir.
Njegova priča ipak ima srećan kraj, jer se očekuje da će kompanija u kojoj radi, povećati mu platu za 200 evra, što je dovoljno da zadovolji zakonski kriterijum kako bi njegova djeca ostala sa njim na Malti.
„Povećaće mi platu shodno potrebi. Kontaktiraće i Agenciju za identifikaciona dokumenta Malte kako bi osigurali ostanak moje djece", kazao je Velimir.
Sudbine drugih porodica ostaju neizvjesne. Izvori bliski Agenciji za identifikaciona dokumenta Malte kažu da se primjenjuju evropska pravila za porodice koje dolaze iz zemalja koje nisu članice EU. To je dovelo do zabrinutosti da su djeca porodica koje zarađuju samo za puko preživljavanje, izložena riziku, posebno ako žive s drugim porodicama u istom stanu i dijele kiriju. Čak nije bilo moguće da strani radnici dovedu svoju djecu dok su zaposleni na Malti.
U međuvremenu, na Tviteru, nadbiskup Charles Scicluna pozvao je vjerske organizacije da vide kako mogu pomoći, tako da te porodice ne budu razdvojene. Apelovao je i da se donacije pošalju Karitasu kako bi se pomoglo tim porodicama.
Povezane vijesti:
Malta protjeruje djecu iz Srbije?