Društvo

Sjećanje na Milutina Milankovića

Danas se navršava 61 godina od smrti Milutina Milankovića, jednog od najčuvenijih srpskih naučnika, kojeg je NASA uvrstila među 15 najvećih umova svih vremena koji su proučavali planetu Zemlju.

Milanković je bio prvi srpski doktor tehničkih nauka, a u sferi njegovih interesovanja bile su matematika, astronomija, klimatologija i geofizika.

Bio je dopisni član Srpske kraljevske akademije, a 1923. godine je predložio reformu julijanskog kalendara, koju je Pravoslavna crkva prihvatila.

Milanković je napravio najtačniji kalendar prema kojem tropska godina traje 365 dana, pet časova, 48 minuta i 48 sekundi, u čemu su ga podržali i klimatolog Vladimir Petrovič Kepen i geofizičar Alfred Vegener.

Njemu u čast, jednom krateru na tamnoj strani Mjeseca dato je njegovo ime, što je zvanično usvojeno na kongresu Međunarodne astronomske unije 1970. godine u Brajtonu. Ista organizacija je 1973. u Sidneju donijela odluku da i jedan krater na Marsu bude nazvan po ovom srpskom velikanu.

Asteroid koji su otkrili srpski astronomi 1936. godine prvobitno nazvan “1936 GA” preimenovan je 1979. godine u “1605 Milanković”.

Evropsko geofizičko društvo je 1993. godine ustanovilo Medalju Milutin Milanković, koja se dodjeljuje naučnicima za izuzetne zasluge u dugoperiodičnom proučavanju i modeliranju klime.

 Od 2003. godine, ovu medalju za geonauke dodjeljuje EU.

Američki naučnici Džon Imbri i Ketrina Palmer Imbri objavili su knjigu “Ledeno doba: rješenje tajne”, u kojoj su priznali tačnost Milutinove teorije.

Milutin Milanković doživio je 1958. godine moždani udar i preminuo u 80. godini u Beogradu, gdje je i sahranjen. 

Osam godina kasnije, njegovi posmrtni ostaci prebačeni su u rodni Dalj i sahranjeni u porodičnoj grobnici na pravoslavnom groblju na obali Dunava, kako je i želio.

 

Izvor: SRNA
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog