Svijet
Amazonija gori, ali mnogo više požara u Angoli i Kongu
Silovitost požara u Amazoniji izazvala je zabrinutost širom svijeta ali, i pored protesta, ima i onih koji se pitaju kakva je situacija u drugim dijelovima svijeta - a odgovori su iznenađujući.
Mnogi su posegli za mapom požara širom svijeta koju iz dana u dan osvežava NASA. Kada se pogleda mapa od nedjelje, 25. avgusta, vidi se da mnogo više požara plamti na teritoriji centralne Afrike.
Samo tokom dva dana protekle nedjelje, u Angoli je zabilježeno oko tri puta više požara nego u Brazilu, pokazuju podaci koje je agencija Blumberg dobila od analitičke meteorološke kompanije Veder Sours (Weather Source).
U Angoli je zabilježeno 6,902 požara, dok je u susjednoj Demokratskoj Republici Kongo dokumentovano 3,395, u poređenju sa 2,127 vatrenih stihija u Brazilu.
Ovi podaci su šokirali brojne korisnike Tvitera.
Jedan tviteraš iz Brazila je optužio francuskog predsjednika Emanuela Marona, koji je požar u Amazoniji opisao kao „međunarodnu krizu", da zanemaruje ono što se dešava u Africi.
According to NASA information, the fires in Africa are much more intense than in Brazil. But celebrities and presidents do not speak up. I wonder why? Where is the solidarity of the people? Where is the global commotion? How strange that is! ????https://t.co/Lk9VfblzVT
— Mark Nuno (@outsidethelamp) August 25, 2019
Makron je u ponedeljak najavio da će lideri G7 - Kanade, Francuske, Nemačke, Italije, Japana, Velike Britanije i Sjedinjenih Američkih Država - odvojiti 22 miliona dolara za pomoć u borbi protiv požara u kišnim šumama Amazonije.
Kasnije je skrenuo pažnju javnosti i na požare u Africi.
„Šume gore i u podsaharskoj Africi", napisao je u tvitu.
La forêt brûle également en Afrique subsaharienne. Nous sommes en train d'examiner la possibilité d'y lancer une initiative similaire à celle que nous venons d'annoncer pour l'Amazonie. #G7Biarritz https://t.co/sS8Z5wfUCX
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) August 26, 2019
Makron je dodao da „razmatra mogućnosti pokretanja slične inicijative" u podsaharskoj Africi poput ove najavljene za Amazoniju.
Na mapi koju prikazuje NASA ne mogu da se vide ključni detalji - da li požari bukte na poljima ili u šumama i koliko su snažni.
Posmatrači ukazuju na slične požare prije dvije godine za koje je kaže NASA rečeno da su navodno namjerno podmetnuti.
Mnogi vjeruju da su poljoprivrednici sasjekli biljke i rastinje, te ih zapalili da bi raščistili zemlju za sadnju.
Ova poljoprivredna strategija, poznata kao „sijeci i pali", izaziva velike kontroverze i ekolozi upozoravaju da može dovesti do nestanka šuma, erozije tla i gubitka biodiverziteta.
Međutim, to je najjeftiniji način da se raščisti zemljište, ali i metoda uništavanja biljnih bolesti, dok se pepeo smatra hranljivim za biljke koje će biti zasađene.
Zato je paljenje polja i dalje popularno među poljoprivrednicima.
Do paljenja dolazi svake godine pre sezone kiša koja će u Angoli i Kongu početi za oko mesec dana. Možda je to deo objašnjenja zašto požari u ove dve afričke zemlje nisu privukli toliko pažnje.
Izvor: bbc.com