Region

У Подгорици Тројичиндански сабор за одбрану светиња (ВИДЕО)

У Храму Христова Васкрсења у Подгорици данас се одржава свенародни Тројичиндански сабор за одбрану вјере и светиња поводом недавно усвојеног Приједлога закона о слободи вјероисповијести или увјерења и правном положају вјерских заједница.

Сабор је почео у 9.00 часова Светом архијерејском литургијом, коју служи више архијереја СПЦ.

Након литургије, са платоа Саборног храма биће упућена заједничка порука свим вјернима, црногорским властима, међународној заједници и јавности за одбрану вјере и светиња, у духу мира, љубави и узајамног поштовања.

Према сазнањима "Вечерњих новости", на неколико мјеста полиција је заустављала аутобусе што је додатно успоравало њихов долазак у главни град Црне Горе. Десетак аутобуса из Прибоја заустављено је на граници и за сада им није омогућено да уђу у Црну Гору, јављају "Новости".

Из Митрополије црногорско-приморске наводе да би усвајање овог приједлога закона у Скупштини Црне Горе у облику у којем је недавно усвојила Влада довело у озбиљна искушења СПЦ, све православне епархије у Црној Гори, али и све вјерске заједнице, угрожавајући им име, достојанство, предање и имовину.

Тројичиндански сабор организује Митрополија црногорско-приморска у сагласју са епископијама будимљанско-никшићком, милешевском и захумско-херцеговачком.

Најављен је долазак великог броја вјерника из Црне Горе, али и Србије и Републике Српске, посебно Херцеговине.

Митрополија црногорско-приморска и опозициони Демократски фронт поручују да вјерници у Црној Гори припадају српској цркви и поручују властима у Подгорици да се не обрачунавају са неистомишљеницима.

Андрија Мандић, предсједник Нове српске демократије је гостујући у Јутарњем Дневнику РТС-а навео да најава Мила Ђукановића да ће радити на обнови црногорске аутокефалне цркве представља наставак антисрпске политике коју црногорски режим спроводи.

- На сабору желимо да пружимо подршку нашим епископима, свештенству, да заједно са Српском Православном Црквом којој припадамо пошаљемо поруку црногорском режиму и Милу Ђукановићу који је најавио обрачун са нашом Црквом кроз форму наводног обнављања аутокефалности црногорској православној цркви – да то не раде, да је то опасан посао и да је то само наставак антисрпске политике коју они спроводе - објашњава Мандић.

Позива их да се зауставе и да, како каже, престану да чине то што чине не само српском народу који живи у Црној Гори него и Србији и свим Србима на планети.

Наводи да Мило Ђукановић даје снажну подршку такозваној држави Косово.

- Није никаква тајна да је Мило Ђукановић саставни дио великоалбанског државног пројекта и да малена Црна Гора на чијем је челу даје снажну подршку лажној држави Косово. Да би могао што снажније да помогне ту државну творовину према упуствима која добија са стране, он има задатака да се обрачуна са Србима који живе у Црној Гори - истиче Мандић.

Додаје да црногорски режим жели да кроз обрачун са Српском Православном Црквом, и кроз асимилацију српског народа у Црној Гори, да допринос стварању великоалбанског државног пројекта на овим просторима.

Наводи да од Венецијанске комисије не очекује помоћ.

Прије четири године у Црној Гори се уочи јавне расправе о Нацрту закона о слободи вјероисповијести догодио велики инцидент о чему су извјештавали бројни регионални медији.

Наиме, митрополит Црногорске православне цркве Михаило ударио је старију жену која му се нашла на путу. Он је у пролазу између грађана који су му довикивали погрдним узвицима два пута ударио старију жену у предјелу лица.

На снимку се не види и не чује јасно да ли је ова старија жена вријеђала митрополита у лице, као што се претпоставља. Међутим, без обзира на то, овај чин није нимало пријатан.

- Ми немамо никакво повјерење у Венецијанску комисију. Двоје људи који су са ових простора а чланови су комисије управо су најснажнији заговорници такозване аутокефалне цркве - истиче Мандић.

Поручује да ће наставити са борбом.

- Ми се овдје боримо, имамо одговорност за наш народ, имамо одговорност за нашу цркву и ми ћемо сигурно наставити да радимо тај посао онако како најбоље знамо - закључио је Мандић.

Од Србије очекује једну врсту солидарности и да настави да ради оно што је прописано Уставом.

 

Извор: ртрс
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog