Srđan Puhalo

Srđan Puhalo je rođen 1972. godine u Foči, jer u Kalinoviku nije bilo porodilišta.Odrastao je u Kalinoviku uz pomoć roditelja, mnogobrojne familije i "Politikinog zabavnika". Čuvajući krave kod babe Radojke shvatio je da je život veoma težak, pogotovo u Kalinoviku. Do četrnaeste godine bio je učesnik dvije omladinske radne akcije, posjetio koncentracione logore Jasenovac i redovno se takmičio u "Titovim stazama revolucije", što je ostavilo neizmjerni trag na njegovoj krhkoj ličnosti. Srednju školu završio je u Sarajevu, a psihologiju je diplomirao u Beogradu. Iluzije je izgubio prilično rano, a nevinost dosta kasno. Preživio je dva rata, kao i veliku inflaciju u Srbiji, a onda je došao da živi u Banjaluku. Magistrirao je psihologiju u Banjaluci, a doktorirao u Sarajevu. Dobar je otac dvoje djece, a loš muž jedne žene. Nije nosilac nijednog ordena, ali zato ga krase mnogi epiteti kao što su soroševac, nevladinac, strani plaćenik, antisrbin, autošovinista, Bakirov Srbin. Mašta da postane profesor na Fakultetu političkih nauka u Banjaluci. Ima mnogo problema sa pravopisom, stranim jezicima, potencijom i holesterolom.

Srđan Puhalo

Mektebi braćo i sestre, a ne škole i fejsbuci

„Djecu u mekteb šaljite. Ovo nesrećno dijete, što se dogodilo u Bosanskoj Krupi. Ja sam odmah provjerio da li je išlo u mekteb. Nije išlo u mekteb. Postoje lovci na ljude, na ljudske duše. Love nam djecu preko tih Fejsbuka, preko tih Instagrama preko Youtube-a. Love nam djecu“, a onda je dodao „Ja vas samo molim. Ove ahmedije nikada nisu nikoga na zlo navratile. Šaljite djecu nek dođu pred ove naše ahmedije. Ne može se vjera preko Fejsbuka učiti. Tamo na tim Fejsbuku ima onih koji su maksuz poslani da našu djecu zavode. Da našu djecu odvode na onu što stranputicu. Nemojte to raditi. Pošaljite djecu u mekteb pred imama. Gledajte gdje su djeca, gdje idu. Pratite ih. Pošaljite u mekteb. Ko ide u mekteb ostane na pravom putu jer znaju za zajednicu. Znaju se ponašati u zajednici. Imaju tu odgovornost.“

Ovo je neki dan kazao Reisul-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, Husein-ef. Kavazović u svom govoru povodom 30. godišnjice institucijalnog postojanja Islamske zajednice Bošnjaka u Njemačkoj.

Odmah da kažem potpuno podržavam riječi efendije Kavazovića.

Pođimo redom mekteb predstavlja temeljnu instituciju vjerskog odgoja i obrazovanja svih pripadnika islamske zajednice i kod nas je pod ingerencijom je Islamske zajednice BiH. Na to se nadovezuju medrese i Fakultet islamskih nauka.

Nego da vidimo šta je ovim riječima reis priznao.

Priznao je da ne cijeni baš mnogo svjetovno obrazovanje i prosvjetne radnike. Ako sam dobro razumio gospodina Kavazovića, škole nisu baš na glasu kao vaspitne ustanove i od njih društvo i nema neke koristi.

I čovjek je u pravu, da išta rade i znaju, ne bi imali sve te maloljetnike koji prijavljuju postavljene bombe po školama. Kad ste čuli da je neko poslao i mail u mekteb ili medresu i kazao da je postavljena bomba? Nikada.

Razvijemo li ovu misao do kraja onda je i vjeronauka u školama potpuno beskorisna. Toliko je beskorisna da je ni prvi čovjek Islamske zajednice u BiH ne priznaje kao relevantnu. Dobro vjeronauka jeste pod ingerencijom gore pomenute institucije i ona daje nastavnike i nastavnice, plan i program i sve ostalo, ali je sasvim jasno da se to ne prima kako treba kod naše djece. Biće da su demokratija i zdravi stilovi života pravo uticajni.

Zapitajmo se zašto djecu da opterećujemo istim gradivom na vjeronauci i u mektebu?

Meni se čini da ni od porodice nema neke vajde, jer ako vjerujemo uvaženom reisu, fejsbuk, instagram i YouTube su moćniji od oca i majke. Tik tok je pogotovo ubitačan.

I ovdje podržavam gospodina Kavazovića, dosta je više svaljivanja, za sve što je loše i sto ne valja, na porodicu. Nisu roditelji superheroji. Gdje je tu država? Valja roditeljima zaraditi za potrošačku korpu i još se baviti vaspitavanjem djece.

Zato je jedino istinsko rješenje za našu djecu učitelji imami, škole mektebi, stranka zna se....

 

Preuzeto sa blogger.ba

Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog