Svijet
Džulijan Asanž uhapšen u ambasadi Ekvadora u Londonu (VIDEO)
Osnivač Vikiliksa uhapšen je zbog navodnog kršenja kaucije u ambasadi Ekvadora u Londonu, gdje je bio sedam godina, prenosi Gardijan.
Džulijan Asanž je uhapšen u ekvadorskoj ambasadi u Londonu, gdje je osnivač Vikiliksa dobio utočište 2012. godine, uz kauciju u Velikoj Britaniji zbog navoda o seksualnom zlostavljanju u Švedskoj.
U to vrijeme, Asanž je tvrdio da bi, ako bude izručen Švedskoj, mogao da bude uhapšen od strane SAD-a i suočiti se sa optužbama u vezi sa objavljivanjem stotina hiljada američkih diplomatskih kablova iz Vikiliksa-a.
Novinar i Asanžova podrška Džon Pilger pozvao je prošle nedjelje ljude da “izađu na ulicu ispred ambasade, zaštite ga i pokažu solidarnost sa hrabrim čovjekom”.
Američke vlasti nikada nisu zvanično potvrdile da su optužile Asanža, ali je u novembru 2018., greška u dokumentu podnesenom u nepovezanom slučaju nagovijestila da su krivične prijave možda bile pripremljene u tajnosti.
Odnos između Asanža i njegovih domaćina Ekvadora je tokom godina zahladnio. U martu je Asanžov pristup internetu bio prekinut i zabranjeno mu je imati posjetioce.
Predsjednik Ekvadora Lenjih Moreno rekao je da je Asanž "više puta kršio" uslove svog azila u ambasadi svoje zemlje u Londonu.
Moreno je objavio videozapis u kojem objašnjava svoju odluku o oduzimanju statusa azila Džulijana Asanža nakon sedam godina. Moreno se žalio na Asanžovo ponašanje i optužio ga da je bio uključen u "miješanje u unutrašnje poslove drugih država" dok je bio u ambasadi.
On je rekao da Asanžev azil "više nije održiv" jer je više puta kršio "jasne odredbe konvencija o diplomatskom azilu", navodeći nedavno curenje dokumenata Vatikana od strane Vikiliksa.
In a sovereign decision Ecuador withdrew the asylum status to Julian Assange after his repeated violations to international conventions and daily-life protocols. #EcuadorSoberano pic.twitter.com/pZsDsYNI0B
— Lenín Moreno (@Lenin) April 11, 2019
Brojne su reakcije na Asanžovo hapšenje.
Na tviteru se oglasio i Edvard Snouden poručivši da je ovo mračni trenutak u istoriji slobode medija.
Images of Ecuador's ambassador inviting the UK's secret police into the embassy to drag a publisher of--like it or not--award-winning journalism out of the building are going to end up in the history books. Assange's critics may cheer, but this is a dark moment for press freedom. https://t.co/ys1AIdh2FP
— Edward Snowden (@Snowden) April 11, 2019
Sekretar inostranih poslova Velike Britanije Džeremi Hant se zahvalio Ekvadoru i insistirao je na tome da Asanž nije bio heroj.
Julian Assange is no hero and no one is above the law. He has hidden from the truth for years. Thank you Ecuador and President @Lenin Moreno for your cooperation with @foreignoffice to ensure Assange faces justice
— Jeremy Hunt (@Jeremy_Hunt) April 11, 2019
Rusija kritikuje hapšenje
Portparol ruskog ministarstva inostranih poslova Maria Zaharova kritikovala je hapšenje kao "ruku" demokratije "koja steže vrat slobode".
Pogledajte video hapšenja:
Frontal