Vijesti
Додик: Потребно побољшати и ојачати Устав Српске
Предсједавајући Предсједништва БиХ Милорад Додик истакао је поводом 27 година од доношења Устава Републике Српске да тај устав треба да буде побољшан у неким стварима и ојачан зато што су Српској интервенцијама високог представника у БиХ одузете неке надлежности.
- Високи представник у БиХ интервенисао је у Устав са тридесетак амандмана, мијењајући његову суштину - рекао је Додик за РТС и истакао да је Република Српска народни пројекат, те подсјетио да је он као посланик присуствовао доношењу њеног Устава 1992. године.
Он је нагласио да је високи представник крадљивац права Српске, али да није успио да разгради и укине Републику Српску, нити да изгради БиХ.
Према његовим ријечима, високи представник је сада у БиХ само за, како они то кажу, не дај Боже, ако дође до разградње БиХ да то спријече.
- Наравно, неће ни то моћи да спријече. Уколико се у БиХ не постигне консензус, неће ту помоћи ни високи представник - додао је Додик.
Он је истакао да институција високог представника не може имати подршку Републике Српске, посебно не некадашњи високи представаник Педи Ешдаун који је дјелимично и успио да девастира позицију Српске.
Додик је нагласио да је добио политичку подршку народа за мјесто у Предсједништву БиХ, чија је позиција девастирана, такође, одлукама високог представника.
Говорећи о формирању власти у БиХ, Додик је истакао да је Република Српска са своје стране учинила све, као и Хрвати, а да се чека само бошњачка политичка структура која стално спекулише и нешто чека.
Он је оцијенио да бошњачки политичари желе да сачувају постојећу структуру Савјета министара, те истакао да тиме ризикују да блокирају сву земљу.
Додик је истакао да је у Предсједништво БиХ изабран вољом српског народа да ојача позицију Републике Српске у БиХ.
Он је поновио да Република Српска тражи да се поштује слово Дејтонског споразума, односно да се поштује Устав БиХ.
Референдум ако у Уставном суду прође одлука о промјени имена
Предсједавајући Предсједништва БиХ Милорад Додик изјавио је за РТС да ће Република Српска провести референдум и одвојити се од БиХ уколико у Уставном суду БиХ буде прошла одлука о промјени њеног имена. Додик је рекао да би у том случају било реаговања са Запада, али и да постоје земље које би то подржале. Говорећи о формирању власти на нивоу БиХ, Додик, који је предсједник СНСД-а, каже да у том случају ни са ким не улази у коалицију, већ да је ту ријеч само о коришћењу права која припадају Републици Српској.
Изетбеговић је тај који би требало да прихвати избор Срба и Хрвата у БиХ, а њему је отворено изнесен став о иницијативи за промјену имена Републике Српске - ако се тражи да се нешто дода у назив то може бити само Република Српска - Западна Србија и то је нешто што би људи у Српској прихватили.
- Дође ли иницијатива о промјени имена Републике Српске у Уставни суд, Српска ће предузети мјере утврђивања њеног статуса и о томе постоји договор политичких странака из Српске. Ми ћемо провести референдум и одвојити се од БиХ - поручио је Додик.
Говорећи о формирању Савјета министара, Додик каже да су и Срби и Хрвати изабрали своје представнике. Он истиче да је Република Српска одавно формирала власт, да су Хрвати изабрали своје представнике, али да се бошњачка страна не консолидује.
- Уопште нисам без размишљања да се то намјерно чини како би се сачувала постојећа структура на нивоу Савјета министара. Међутим, они морају да знају да у оваквој консталацији неће радити Парламент, Дом народа, ни Предсједништво и да ризикују да блокирају читаву земљу - наглашава Додик.
Када је ријеч о НАТО интеграцијама, предсједавајући Предсједништва понавља да у БиХ о томе не постоји сагласност и да приликом недавне посјете Бриселу нико то питање није поставио као услов за чланство у Европској унији. То чине друга два члана Предсједништва, Шефик Џаферовић и Жељко Комшић, са којима, каже, за сад није било тешких тема.
Када је ријеч о сарадњи са Србијом, Додик каже да поштује став предсједника Србије Александра Вучића који разумије ситуацију у БиХ и који истиче да поштује интегритет и цјеловитост БиХ и све што договоре два ентитета и три народа.
Извор: РТРС