Vijesti
Zbog većeg ličnog odbitka radnicima u BiH se više isplati da budu prijavljeni u Srpskoj
U BiH možete raditi isti posao u istom pravnom subjektu i nezavisno od učinka ili nekog drugog razloga, samo zbog adrese stanovanja, biti različito plaćeni. Posebno je to izraženo nakon što je Vlada Republike Srpske svojim građanima prošle godine lični odbitak povećala na 500 KM kod obračuna poreza na dohodak.
Vlada Republike Srpske indirektno je ovim povećala plate svojim građanima, znajući da je ranije kod njih ovaj odbitak bio 200 KM. Zakonom predviđeni lični odbitak prilikom obračuna poreza na dohodak u Federaciji BiH godinama je 300 KM. Razlika je postojala i ranije, samo je bila izražena u drugom smjeru i u upola manjem iznosu.
Nakon što se navedena mjera počela primjenjivati od 1. septembra prošle godine, a znajući da se porez na dohodak obračunava po mjestu prebivališta radnika, došlo se do paradoksalne situacije koja je posebno izražena u javnim institucijama u kojima zajedno rade građani iz oba entiteta, ali se može posmatrati i mnogo šire.
Tako se danas u BiH više isplati imati prijavljeno mjesto prebivališta u Republici Srpskoj, onda i veći startni poreski odbitak i veću platu.
Isti posao, a različita startna pozicija
Najplastičniji su oni primjeri gdje dva radnika nekog državnog ministarstva, jedan iz jednog, a drugi iz drugog entiteta, sjede u istoj kancelariji, rade isti posao, ali su različito plaćeni, odnosno zbog većeg ličnog poreskog odbitka bolje je plaćen onaj koji je nastanjen u Republici Srpskoj.
"Modernizovani" porezi u Republici Srpskoj
Ekonomski ekspert Admir Čavalić naglašava za Kliks da su aktuelne razlike rezultat kašnjenja Federacije BiH pri provođenju reformskih procesa koji se odnose na fiskalnu politiku. Naime, postoji razlika između entitetskih zakona o porezu na dohodak od nekih pet godina.
"Posljednje izmjene ovog zakona u Federaciji BiH su donesene 2013. godine, dok se u Republici Srpskoj to desilo prošle godine, sa aktivnom primjenom krajem godine. Razlika se odnosi na lične odbitke koji u FBiH iznose 300 KM, dok se u Republici Srpskoj ovaj dio 'modernizovao' i sada iznosi 500 KM. Iako je u FBiH planirano da se ide na 700 KM ličnog odbitka, uz uvođenje kontroverznog progresivnog oporezivanja, zbog nepostojanja političkog konsenzusa, vrlo je vjerovatno da će se još dugo čekati na usvajanje ovih zakonskih rješenja. Shodno svemu navedenom, u ovom trenutku postoje naglašene međuentitetske razlike, barem po pitanju ovog poreza, što svakako može da izrazi veće razlike između zaposlenih u dva entiteta", kaže Čavalić.
Izvor: Klix