Društvo
U Drvaru svaka kuća zna ukus zrelih drenjina i miris drenje
Na području Drvara duga je tradicija uzgoja i prerade najfinijih proizvoda od drenjina. Svaka kuća zna šta je imber, svaka kuća zna ukus zrelih drenjina i miris drenje. Naši preci su znali njeno dejstvo i liječili su razne bolesti drenjinama.
Drenjine u sebi imaju 10% voćnog šećera, organske kiseline (2-3,5%), pektin, tanin i vitamin C. Drenjine su i snažan antioksidant, a danas se sve više koriste u ishrani i medicini.
Inicijativa "Budi zdrav k'o dren" krenula je 2010. godine, kao biznis porodice Sabljić iz Drvara, a koji se bavi prodajom „Dren“ voćnih proizvoda, kao što su pekmez, sok, rakija, liker i još mnogo toga.
"Volim biti dio velikih promjena od kojih će koristi imati i budući naraštaji. Tako se i rodila želja za kooperativom Budi zdrav k'o dren. To je projekat koji ima za cilj da služi lokalnoj zajednici, da probudi radne akcije i udruživanje među ljudima", istakla je Jovanka Sabljić, osnivač kooperative Budi zdrav k'o dren.
Jovanka je rođena u Drvaru, gdje i sada živi, a radi kao stručni savjetnik za izradu i implementaciju razvojnih projekata u Ministarstvu privrede Kantona 10 u Livnu. Kooperativa danas broji preko 20 članova, a pored porodice Sabljić tu su i domaći proizvođači iz Drvara i Grahova, te vanjski eksperti iz regije koji su angažovani po potrebi.
"Kooperativa Budi zdrav k'o dren ne bavi se samo prodajom zdravih proizvoda, već se trudimo i da promovišemo zdraviji način života i razmišljanja", priča Jovanka i dodaje da joj je promocija njenog kraja veoma bitna. "Volim svoj dom. I nikada neću zaboraviti taj trenutak kada sam se s porodicom vratila kući. Kuća je bila u lošem stanju, ali srce puno."
Cijeli tekst možete pročitati u časopisu Talas broj 7, koji možete da kupite klikom na LINK
Izvor: Talas