Vijesti
Nekažnjeni istupi bh. ambasadora u Australiji
Bh diplomatija nastavlja sa nekažnjenim jednostranim potezima koji samo potvrđuju da DKP mreža funkcioniše kao raštimovani orkestar. Najnovije hvalisanje ambasadora BiH u Australiji Mirze Hajrića o tome da je prošlog vikenda počela nastava na tzv. bosanskom jeziku u srednjim školama u Novom Јužnom Velsu izazvala je žestoka reagovanja u Srpskoj.
Uvođenje nastave na tzv. bosanskom jeziku u saopštenju bh ambasade u Kanberi ocjenjuju kao sjajan rezultat do kojeg se došlo uz podršku i saradnju ambasade BiH. Međutim, za tako nešto ne postoji saglasnost Predsjedništva BiH, tvrdi srpski član Mladen Ivanić, a i sam odgovor iz MIP-a da nisu nadležni za obrazovanje, dovoljno govori za sebe.
"Sve aktivnosti ambasadora i drugog diplomatskog osoblja BiH koje se odnose na tu oblast, mogu se isključivo smatrati privatnim aktivnostima fizičkih lica koje nemaju nikakvu podršku niti saglasnost nadležnih institucija", stoji u odgovoru MIP-a.
I dok očigledno privatne i jednostrane aktivnosti ambasadora kroje spoljne poslove BiH, postavlja se pitanje odgovornosti. U MIP-u ističu da je ovo nakon skandala u Hagu i Moskvi, još jedan primjer kako se jednostranim i neprihvatljivim aktivnostima nanosi nemjerljiva šteta BiH.
Za to vrijeme ambasador Mirza Hajrić i dalje insistira na terminu „bosanski jezik“. Navodeći kako je, citiramo, bosanski sada ravnopravan sa srpskim i hrvatskim jezikom, ulazi u medijske polemike sa Crnatkom i Ivanićem. A oni, s druge strane, po mišljenju SNSD-ovog Staše Košarca, u institucijama BiH sjede skrštenih ruku i ne čine dovoljno na zaštiti interesa Republike Srpske za koju je potpuno neprihvatljivo nametanje termina bosanski jezik.
"Republika Srpska i srpski narod se neće složiti s takvom tezom. Mislim da to dovoljno govori o tome da se i dalje pokušava afirmisati politika Bakira Izetbegovića, a to je da je BiH jednaka Bošnjacima i bošnjačkim interesima", istakao je Košarac.
Nije moguće da bilo koja ambasada, kao ni bilo ko, nameće bosanski jezik, ističe lingvista Miloš Kovačević dodajući da njegovo uvođenje zapravo znači negiranje Republike Srpske kao dijela BiH.
("Nije uopšte moguće da to bude bosanski zato što Republika Srpska nikada neće pristati na taj naziv, jer on znači unitarnu Bosnu sa ukidanjem srpske i hrvatske nacije i ukidanje srpskog i hrvatskog jezika. Istorijske činjenice potpuno pokazuju da je `bosanski jezik` samo politička tvorevina i sa te naučne strane ne postoji nikakav razlog za takvu ideju. To je neka vrsta ismijavanja nauke zarad politike", naglasio je Kovačević.
Već prepoznatljiva politika bh. diplomatije se nastavlja – gafovi, skandali i jednostrani potezi koji zapravo ruše njen sopstveni imidž - ako je od njega još nešto i ostalo. I naravno – bez ikakve sankcije.
Izvor: RTRS