Vijesti

Preminuo bivši premijer Republike Srpske Krajine Borislav Mikelić

Odlazak bivšeg premijera Republike Srpske Krajine i čuvenog direktora petrinjskog "Gavrilovića". Plodna privredna i politička karijera ratnog siročeta iz Potkozarja.

Bivši premijer Republike Srpske Krajine, čuveni direktor "Gavrilovića" i potpredsjednik Fudbalskog kluba Partizan Borislav Mikelić preminuo je u Beogradu, u 79. godini.

Rođen je 13. septembra 1939. u Kraljevini Jugoslaviji, u Dobrljinu, pored Bosanske Kostajnice. Za vrijeme Drugog svjetskog rata ostao je siroče, jer mu je cijela porodica pobijena, dijelom u Jasenovcu, dijelom direktnom likvidacijom. Odrastao je u sirotištima u Sloveniji i Hrvatskoj. Uprkos tome uspio je da stekne zvanje grafičkog inženjera i karijeru započinje u radnoj organizaciji "Privreda" u Petrinji.

Od polovine sedamdesetih bio je prvo na dužnosti sekretara petrinjskog Opštinskog komiteta SK Hrvatske, a zatim predsjednik Skupštine opštine Petrinja. Tokom osamdesetih godina, pa sve do početka rata u Hrvatskoj, bio je na čelu čuvene Mesne industrije "Gavrilović".

U aprilu 1989. postaje član CK SKJ.

S početkom višestranačja, Mikelić osniva Socijalističku partiju Hrvatske - stranku jugoslovenske orijentacije, koja se 1991. priključuje Savezu komunista - Pokretu za Jugoslaviju. Za Beograd odlazi u januaru 1991. i postaje savjetnik u preduzeću "Progres" Mirka Marjanovića, budućeg srpskog premijera. U to vrijeme imenovan je i na mjesto potpredsjednika Fudbalskog kluba Partizan.

U politiku se vraća krajem 1993. godine, kao šef izborne kampanje Milana Martića za predsjednika RSK, da bi u aprilu 1994. pa sve do maja 1995. obavljao dužnost predsjednika Vlade RSK. Bio je jedan od zagovornika pregovora sa Hrvatskom, ali i ujedinjenja srpskih zemalja. Smatrao je da se Plan Z-4 može uzeti kao osnova pregovora između Knina i Zagreba.

Poslije "Oluje" odlazi za Beograd, gdje se vraća na mjesto savjetnika u "Progresu", a kasnije osniva mesnu industriju "Galames".

Hapšen je u vrijeme policijske akcije "Sablja", zbog navodne umješanosti u ubistvo premijera Zorana Đinđića. U pritvoru je proveo tri mjeseca. Oslobođen je odlukom Vrhovnog suda.

Vrijeme i mjesto sahrane Borislava Mikelića biće naknadno saopšteni.

"PALA" OPTUŽNICA U HRVATSKOJ

Hrvatske vlasti gonile su Mikelića zbog stradanja policajaca i civila prilikom borbi oko Petrinje i sud u Sisku ga, 1993. godine, u odsustvu osuđuje na 20 godina zatvora. Poslije 11 godina zatražio je reviziju postupka i Županijski sud u Zagrebu 2011. odbacuje optužnicu.

 

Izvor: novosti
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog