Vijesti

Vlada Republike Srpske pripremila izvještaj Savjetu bezbjednosti UN

Prijetnje bošnjačkih političkih lidera nasiljem i oružanom agresijom moraju biti osuđene, a navodi da se Republika Srpska militarizuje su potpuno lažni i politički motivisani

Ovo se, između ostalog, navodi u izvještaju koji je Vlada RS pripremila za Savjet bezbjednosti UN-a za period od novembra prošle do aprila ove godine.

U prvom dijelu izvještaja, koji u ime Srpske podnosi predsjednik RS generalnom sekretaru i zemljama članicama Savjeta bezbjednosti UN-a, naglašeno je da Dejtonski mirovni sporazum mora biti sproveden u izvornom obliku, što se odnosi i na političku strukturu predviđenu Ustavom BiH.

"Sporazumom je postavljena dugotrajna struktura održivog političkog sistema u BiH. Prijetnje nasiljem i oružanom agresijom bošnjačkih političkih lidera kao odgovor na politička neslaganja podrivaju Dejtonski mirovni sporazum i moraju biti osuđene. Uprkos ovim prijetnjama, Republika Srpska je opredijeljenja za rješavanje sporova mirnim i ustavnim sredstvima", navodi se u izvještaju.

Inače RS već godinama unazad šalje svoj izvještaj Savjetu bezbjednosti i to u istom periodu kada izvještaj o sprovođenju mira podnosi visoki predstavnik u BiH. Do sada, Republika Srpska nije se slagala sa stavovima visokog predstavnika, tvrdeći da podnosi pristrasne izvještaje i nimalo objektivno okrivljuje samo jednu stranu u BiH.

"Nedavna nabavka pušaka za policiju Republike Srpske, neophodna za modernizaciju, bila je u potpunosti transparentna i realizovana uz dozvolu svih relevantnih agencija na nivou BiH. Slična nabavka izvršena je u Federaciji BiH bez ijedne kritike", navodi se u izvještaju.

U dijelu izvještaja govori se i o prijateljskim odnosima Republike Srpske i Rusije, ali i zapadnim zemljama te da nije agent nijedne strane države i da njeni lideri isključuju nasilje kao način rješavanja neslaganja.

"Prema izvještajima američke vlade, SAD intenziviraju svoja dugogodišnja nastojanja da utiču na izbore u BiH posredstvom finansiranja medija. SAD treba da u potpunosti objelodane sredstva koja su dale medijima u BiH i prestanu da ta sredstva koriste s ciljem uticanja na izbore", ističe se u izvještaju.

Dio izvještaja govori i o nastojanjima "vodeće bošnjačke stranke SDA" da opstruiše izvršenje važnih sudskih odluka koje su od presudnog značaja za izbore, a objašnjava se i to da SDA blokira izvršenje odluke Ustavnog suda BiH o Izbornom zakonu kako bi zadržali mogućnost da Bošnjaci i dalje biraju hrvatske predstavnike. Takođe, navode da eventualni pokušaj visokog predstavnika da ovo pitanje riješi odlukom ne bi bio ni zakonit ni mudar potez.

Kao i prethodnih godina, u izvještaju se govori i o prijetnji od džihadističkog terorizma u BiH, koja raste s povratkom boraca sa ratišta na Bliskom istoku u BiH, koji još od vremena kada je SDA pozvala mudžahedine u BiH imaju utočište.

Republika Srpska zatražila je od Savjeta bezbjednosti BiH da zatvori kancelariju visokog predstavnika u BiH, te da je čvrsto opredijeljena za evropske integracije u BiH.

Inckov izvještaj

Valentin Incko, visoki predstavnik u BiH, 8. maja obratiće se Savjetu bezbjednosti UN-a i predstaviti 53. redovni izvještaj o sprovođenju mira u Bosni i Hercegovini.

Tokom posjete Njujorku Incko će se sastati s ambasadorima nekoliko stranih misija pri UN-u, visokim zvaničnicima UN-a.

Incko je, kako je nedavno saopšteno iz OHR-a, tokom svojih sastanaka istakao važnost angažmana EU i SAD kako bi pomogli domaćim političarima da dođu do rješenja za sprovođenje odluke Ustavnog suda u predmetu "Ljubić", te da je to pitanje politički prioritet za domaće aktere.

Incko je tokom sastanka u Njujorku s Miroslavom Lajčakom, predsjednikom Generalne skupštine UN, kazao da političari u BiH treba da se fokusiraju na reforme od kojih će građani imati konkretnu ekonomsku, socijalnu i političku korist.

 

 

Izvor: Nezavisne
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog