BiH
LJajić: Ovim tempom će nam trebati 33 godine da dostignemo prosjek EU
U Sarajevu se održava 9. po redu Sarajevo Business Forum. Na Forumu će govoriti: predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović, predsjednik Republike Slovenije Borut Pahor, predsjedavajući Savjeta ministara Bosne i Hercegovine Denis Zvizdić, zamjenik turskog premijera Mehmet Simsek, potpredsjednik Vlade i ministar trgovine, turzima i komunikacija Srbije Rasim LJajić.
Tokom obraćanja učesnicima 9. Sarajevo Business Foruma potpredsjednik Vlade Srbije Rasim LJajić je govorio o značaju izvoza u ekonomiji.
LJajić je naglasio da su ekonomske integracije regiona Zapadnog Balkana u zastoju a razlozi su isključivo političke prirode ali i ekonosmke, odnosno interesne prirode.
"Politički, jer se još uvek bavimo posledicama ratova i nerešenim pitanjima 90-ih godina. Mnoga su otvorena pitanja među zemljama ovog prostora, od toga da granice nisu rešene, do svih pitanja koja obektivno otežavaju uspostavljanje pune političke stabilnosti u ovom regionu", istakao je LJajić.
Kada je riječ o razlozima ekonomske prirode, LJajić je kazao da Srbija sa članicama CEFT-a ima više vancarinskih barijera, nego što ima sa bilo kojom trećom zemljom.
"Region mora u fokus staviti povećanje izvoza, jer mi smo male ekonomije i jedino povećanjem izvoza građani mogu osjetiti povećanje životnog standarda", kazao je LJajić.
On je podsjetio kako su zemlje CEFTA jedne drugima najveći vanjskotrgovinski partneri, te dodao kako Srbija više izvozi u BiH nego u SAD, kao i da više izvoze u Crnu Goru nego u Kinu.
"Ništa ne može da zamijeni tržište zemalja regije, a izvoz je ključna stvar za sve naše ekonomije", istakao je LJajić.
On je istakako kako je udio izvoza u BDP-u regiona samo 29 posto.
"Za jednu zemlju koja želi da napreduje i raste udio izvoza u BDP-u mora biti 50 posto, stoga moramo raditi na povećanju udjela izvoza", kazao je Ljajić.
Prema njegovim riječima, osim izvoza neophodno je raditi i na povećanju investicija, čiji je prosječan udio u BDP-u regiona 22 posto, što je jako malo pogotovo ako se vidi koliko su pojedine zemlje, poput Mađarske i Češke imale investicija u proteklom periodu.
Ljajić je na kraju poručio kako učešče investicija u BDP-u regiona mora biti mnogo veće, jer će " nam ovim tempom trebati 33 godine da dostignemo prosjek EU".
Izvor: oslobodjenje/AnadoluAgency