Vijesti

Srpska na humanom zadatku

Predsjednik RS u Skupštinu uputio nacrt zakona o fondu solidarnosti za liječenje djece u inostranstvu.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik uputio je u Narodnu skupštinu RS Nacrt zakona o Fondu solidarnosti za dijagnostiku i liječenje u inostranstvu oboljenja, stanja i povreda djece, s ciljem da se liječe mališani kojima nije moguće pružiti adekvatnu zdravstvenu zaštitu u Srpskoj.

Jedan od okidača za ovakav potez bila je i velika borba za život trogodišnje Sofije Mićević iz Banjaluke, koja je nažalost preminula u aprilu ove godine, a trebalo je da ide na liječenje u SAD, za šta su bila potrebna ogromna finansijska sredstva. U borbu za Sofiju uključila se cijela Srpska, organizovane su mnogobrojne donatorske večeri kako bi se prikupio novac.

Dragan Bogdanić, ministar zdravlja i socijalne zaštite RS, kaže za "Novosti" da je ovakav Fond potreban Republici Srpskoj, a zakonom će se tačno definisati sve što je potrebno kad se govori o namjeni i funkcionisanju Fonda.

Takvi fondovi postoje u okruženju. Sada je najbitnije da dobijemo zakon koji će jasno odrediti na koji način će funkcionisati Fond i kako će se prikupljena sredstva dalje dijeliti. Preko ovog fonda Srpska mora da pokaže svoju solidarnost i humanost. Očekujem jedinstvenu podršku svih poslanika kad dođe u Narodnu skupštinu, i konstruktivnu raspravu, a sve u cilju da dobijemo odlično zakonsko rješenje i Fond koji će odlično funkcionisati. Realno je očekivati da Fond zaživi do kraja ove godine - izjavio je ministar Bogdanić.

I generalni sekretar Službe predsjednika RS Siniša Karan potvrdio je inicijativu za Fond.

Imamo veoma rijetka maligna oboljenja djece koja nije moguće adekvatno tretirati u našim zdravstvenim ustanovama, niti u ustanovama sa kojima Fond zdravstvenog osiguranja RS ima posebne ugovore, nego samo u inostranstvu - rekao je Karan.

Karan je podsjetio da je predsjednik Dodik poseban akcenat stavio na aktivnosti humanitarnog karaktera, među kojima su socijalno ugrožene porodice, bolesna djeca, višečlane porodice, porodice kojima je neko stradao u odbrambeno-otadžbinskom ratu i donatorske večeri u kojima je prikupljeno pet miliona KM.

Republika Srpska je osnivač ovog fonda koji će biti pravni subjekat sa ovlašćenjima. Građani mogu biti potpuno sigurni da će novac otići u svrhe za koje je namijenjen. Predviđeno je nekoliko izvora finansiranja, a to je poseban doprinos od 0,25 odsto neto plate zaposlenih radnika na dobrovoljnoj bazi, zatim doprinos Saveza opština i gradova, te donacije preduzeća, organizacija i pojedinca - kaže Karan.


DVA MILIONA


Prema podacima iz Fonda zdravstvenog osiguranja RS, za ovu godinu za liječenje u inostranstvu planirano je oko dva miliona KM. iz FZO su još jednom apelovali da se doprinosi za zdravstveno osiguranje redovno uplaćuju, jer samo tako "Fond može da brzo i pravovremeno reaguje u svim situacijama, uključujući i finansiranje skupih operacija u inostranstvu".


ODLIČAN POTEZ

Adrijana Basara, predsjednica Udruženja "Budimo ljudi", kaže za "Novosti" da je osnivanje Fonda odlično za Republiku Srpsku, a sve kako bi se brzo i efikasno pomoglo djeci koja moraju na liječenje u inostranstvo.

Osnivanjem Fonda smanjuje se vrijeme djelovanja prema nekome, odnosno može se u vrlo kratkom roku pomoći, a to i jeste najbitnije. Učestvovali smo u izradi nacrta zakona o osnivanju Fonda i očekujem i da ga građani Srpske prihvate - kaže Basara.

 

Izvor: Novosti 
Komentari
Twitter
Anketa

Treba li bojkot trgovina, kafića, itd. u BiH ponoviti ili je dovoljan samo jedan dan?

Rezultati ankete
Blog