Vijesti

Izetbegović: Softić ne treba vratiti novac!

Bakir Izetbegović, bošnjački član Predsjedništva BiH i predsjednik SDA, znao je za dopis registrara Međunarodnog suda pravde (ICJ), prema kome Sakib Softić više nije agent države pred tim sudom. Potvrdio je to sam Izetbegović za "Dnevni avaz".

Odbijen susret

Obratili smo mu se zahtjevom za razgovor, tražeći da se obavi usmena, a ne pisana konverzacija. Pitali smo ga na osnovu čega je isplaćeno 150.000 KM nesuđenom "agentu" i treba li Softić taj novac vratiti.

- Ne - bio je njegov kratak odgovor.

Iako je on, prema pravnicima, potpisao štetan ugovor s "agentom" te u njemu samo sebe zaštitio, Izetbegović nas je za sve detalje u vezi s tim upućivao na Fondaciju „Pravda za Bosnu i Hercegovinu".

- Domaći i međunarodni pravni eksperti koji su s gospodinom Softićem radili na pripremi aplikacije za reviziju bili su upoznati s pismom koje je registrar Međunarodnog suda pravde uputio gospodinu Softiću 25. maja 2016. Nakon pažljive pravne analize registrarovog pisma, zaključili su da pozicija koju je registrar u tom pismu zauzeo nije u skladu sa Statutom i pravilima Međunarodnog suda pravde niti je dosljedna ranijoj praksi Suda u ovom predmetu, te da registrar nije uzeo u obzir kontinuiranu valjanost legitimacije Softića prema relevantnim pravnim propisima BiH.  

Imajući u vidu navedeno te da se radi o poziciji službenika Suda, koja kao takva ne predstavlja odluku Suda, zaključeno je da o ovom pitanju konačnu odluku može donijeti samo Sud tek nakon podnošenja aplikacije za reviziju i razmatranje svih informacija, dosljedno primjenjujući odredbe svog statuta i pravila i svoju raniju praksu i vodeći se činjenicom da, prema pravnim propisima BiH, gospodin Softić ima valjanu punomoć da kao agent zastupa BiH pred Sudom na osnovu odluke Predsjedništva BiH od 4. oktobra 2002. - napisao nam je Izetbegović.

Istovremeno, odrično je odgovorio i na naše pitanje je li odluka o isplati ipak donesena zbog Softićeve tužbe. Upitali smo Izetbegovića je li sve aktivnosti na reviziji presude pred ICJ-em vodio zarad platforme za izbore naredne godine.

Izborna kampanja

- Ne. Sve sam uradio samo zarad žrtava i zarad pravde i istine, koje su neophodne svim građanima BiH - odgovorio je.

Nije nam dao priliku da postavimo dodatna pitanja o ponižavajućoj trapavosti i paralelizmima kojima je cijeli postupak vođen te o posljednjem trenutku predaje aplikacije.

Najavio je i da nikada neće "odustati od borbe za pravdu i istinu o genocidu koji je počinjen u BiH".

- Sve dok postoji ikakva, pa i najmanja šansa, sve dok postoji ijedan dostupan pravni mehanizam ili instrument, ja neću odustati od borbe za pravdu i istinu, ma kakav bio ishod te borbe, ma kakve bile posljedice i cijena te borbe, ma koliko puta se suočili s nepravdama i ma koliko me za to napadali i kritizirali - "slavodobitno" je odgovorio bošnjački član Predsjedništva i predsjednik SDA.

Seizović: Utvrditi odgovornost

Profesor na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu Zarije Seizović ustvrdio je u izjavi za "Avaz" da ne postoji nikakva pravna mogućnost nakon pravomoćno okončanog postupka pred ICJ-em da se proces revizije nastavi. On ističe da se "potraga za istinom i pravdom nikada ne treba obustaviti jer su prava, interesi i pijetet prema žrtvama vrhunski zahtjevi čijem ispunjenju treba težiti".

- Istina, pravda, pomirenje i eventualni oprost mogu biti predmetom utvrđivanja u radu komisija za istinu i pomirenje koje će utvrditi tzv. historijsku istinu, a ne tzv. forenzičku, odnosno sudsku istinu. Zarad ovakvih komisija nužan je konsenzus naroda, kako na Balkanu (Srbija, Hrvatska i BiH) tako i unutar BiH.

Što se tiče ulaganja revizije na presudu otprije 10 godina, ona je učinjena sa sistemskom greškom. Time je ovaj spor shvaćen kao spor jedne ento-klerikalne zajednice i države Srbije, a ne kao međudržavni spor Srbije i BiH. Na stranu činjenica što se u postupak ušlo barem s pet godina zakašnjenja. Svjesno ili ne, opisano shvatanje prirode spora je dovelo do unutarnjeg pravno-političkog, kao i vanjskog debakla. To je bila logična i očekivana posljedica.

Razlozi ovakvom pojednostavljenom, nepreciznom i krivom tumačenju mogu se tražiti u dnevnoj politici, ali nikako u pravu i istinskim iskrenim bezinteresnim pokušajima da žrtve dođu do istine i pravde - kaže Seizović.

On zaključuje i da "ovaj debakl poziva kako na moralnu tako i na svaku drugu odgovornost svakog od aktera".

 


Izvor: Dnevni avaz

Komentari
Twitter
Anketa

Treba li bojkot trgovina, kafića, itd. u BiH ponoviti ili je dovoljan samo jedan dan?

Rezultati ankete
Blog