Vijesti
Primjena najsavremenijih IT rješenja uz usklađenu zakonsku regulativu je ključni uslov za efikasnu zaštitu informacione bezbjednosti
Infosec 2016: Adekvatnom i pravovremenom zaštitom cyber terorizmu se može stati u kraj
Informaciona bezbjednost, odnosno “stanje povjerljivosti, cjelovitosti i dostupnosti podataka”, svakodnevno je na udaru cyber terorizma koji predstavlja aktuelnu i sveprisutnu prijetnju i već odavno nije izdvojen od drugih oblika kriminala ili klasičnog napada na imovinu.
Ipak, poruka ovogodišnje TeleGroup “Infosec” konferencije o informacionoj bezbjednosti, koja je održana u Tesliću, je da se adekvatnom i pravovremenom primjenom najsavremenijih IT rješenja u cilju osiguranja informacione bezbjednosti uz usklađenu zakonsku regulativu, cyber terorizmu može stati u kraj. Neusklađena zakonska regulativa, dostupnost informacija, masovnost novih tehnologija i globalna povezanost samo su neki od faktora koji cyber terorizmu omogućavaju da postane jedan od najbrže rastućih oblika kriminala koji ne poznaje ni geografske, ni državne, odnosno zakonske granice. Evropska unija je 2013. godine usvojila dokument pod nazivom “Strategija cyber bezbjednosti Evropske unije”, koji predstavlja prvi sveobuhvatni akt koji je EU sačinila u ovoj oblasti i koji može poslužiti kao osnov za zakonsko uređenje ove oblasti. Iako Zakon o informacionoj bezbjednosti postoji i u Srbiji, Crnog Gori, Republici Srpskoj, od velike je važnosti da nadležna tijela država, ali i privatni sektor razmjenjuju podatke o opasnostima i incidentima u IKT sistemima u cilju efikasnije prevencije i zaštite.
Diana Gligorijević, regionalni direktor marketinga i prodaje kompanije „TeleGroup “, koja već šestu godinu zaredom realizuje edukativnu konferenciju o informacionoj bezbjednosti, navodi da se modaliteti napada mijenjaju na mjesečnom, pa čak i na dnevnom nivou, te da jako teško možemo predvidjeti ono što može da nam se desi. Ona takođe kaže da teško da možemo da kažemo da možemo da se zaštitimo, ali ono što možemo da uradimo jeste prevencija. “Trendovi su veoma promjenjivi, a naš zadatak je ne samo da radimo na rješavanju problema, već da organizujemo ovakvu konferenciju – da povežemo državne institucije, ali i vendore, i to najveća svjetska imena, od kojih su neki po prvi put u Bosni i Hercegovini“, izjavila je tokom Infosec konferencije Diana Gligorijević.
Specijalni gosti ovogodišnje konferencije bili su i predstavnici relevantnih regionalnih institucija - Ismet Mehanović, šef odsjeka za glavni registar i informatiku u okviru Agencije za zaštitu ličnih podataka u Bosni i Hercegovini, Sava Savić, pomoćnik ministra trgovine, turizma i telekomunikacija Republike Srbije, Kenan Duraković, generalni direktor za informatičku infrastrukturu u okviru Ministarstva za informaciono društvo i telekomunikacije Crne Gore i Dušan Krkotić, takođe predstavnik Ministarstva za informaciono društvo i telekomunikacije Crne Gore i član Nacionalnog CIRT tima.
TeleGroup “Infosec” konferencija je prvenstveno edukativnog karaktera i ima za cilj podizanje nivoa informacione bezbјednosti regiona zapadnog Balkana. U Bosni i Hercegovini postoji nekoliko edukativnih konferencija i seminara koji se bave tematikom informacione bezbjednosti, ali se kao vodeća među njima svakako izdvojila INFOSEC konferencija, koja pretenduje da postane jedan od najznačajnijih IT Security događaja na ovim prostorima.