Vijesti
Stepinac bez oreola zbog 1941. godine
Papa Franja sigurno neće doneti odluku o kanonizaciji kontroverznog hrvatskog kardinala Alojzija Stepinca pre okončanja rada Mešovite komisije Rimokatoličke i Srpske pravoslavne crkve. Takav epilog nije moguć bez obzira na okolnosti koje mogu da nastupe.
Ovaj stav saopšten je “Novostima” u sedištu Rimokatoličke crkve. Vatikan, kako tvrde naši izvori s rimskog Trga Svetog Marka, budno prati rad Komisije, čiji je drugi susret zakazan za danas i sutra u Zagrebu.
Zagrebački sastanak ovog stručnog tela, formiranog na papinu inicijativu, sa zadatkom da rasvetli istorijsku ulogu kardinala iz vremena ustaške tvorevine NDH, biće prvi koji će imati radni karakter. Srpski i hrvatski stručnjaci i crkveni velikodostojnici u glavnom gradu Hrvatske razgovaraće o odnosu Vatikana i Stepinca prema NDH. U sledećim sesijama razgovora, koji će se naizmenično održavati u Beogradu i Zagrebu, Mešovita komisija dveju crkava razmatraće i Stepinčev odnos prema SPC i srpskom narodu.
Srpska patrijaršija ne želi da se izjašnjava o susretu u Zagrebu, niti da iznosi detalje svoje platforme.
"Naša delegacija izložiće istorijske argumente o Stepinčevoj ulozi u stvaranju NDH, masovnim zločinima, pokrštavanju pravoslavnog življa i vezama s Pavelićem i vrhom ustaškog pokreta" kratko navode za naš list u vrhu SPC.
Da se rad ove komisije s velikim interesovanjem prati u Vatikanu, potvrđeno nam je iz nekoliko izvora. Sa detaljima prvog susreta katoličkih i pravoslavnih velikodostojnika jula ove godine upoznat je i najuži krug saradnika pape Franje.
"U Vatikanu je dobro primljeno to što su crkveni vrhovi Hrvatske i Srbije prihvatili papinu istorijsku inicijativu, što pokazuje da postoji dobra volja da se razgovara i o delikatnim stvarima iz prošlosti. Pre desetak ili više godina to bi bilo nemoguće" rekao nam je visokopozicionirani sveštenik iz Vatikana, dobro upoznat s papinim stavovima i načinom rada.
"Niko u Vatikanu ne očekuje da će se članovi Komisije brzo složiti, niti da će njihov razgovor biti lak posao. Vatikanska diplomatija i metode rada Svete stolice pokazuju da se papi nikada ne žuri i da faktor vremena ni u slučaju Stepinca nije presudan" tvrdi vatikanski izvor Novosti.
Kako sličnih komisija do sada nije bilo, teško je uopšte nešto unapred prognozirati. Vatikanski izvori tvrde da će rad Komisije trajati najmanje godinu dana i da je zbog ove činjenice reč o “brzom postupku”. Prema nekim informacijma, nije isključeno da se zbog različitih razloga zaključak rada i prolongira. Vatikanu se ne žuri i svejedno je hoće li konačnu odluku o kanonizaciji da donese Franja ili neki budući papa.
Opšti stav je da će najviše neslaganja biti oko biografije Alojzija Stepinca u vezi s 1941. godinom. Na toj godini i pitanjima stvaranja NDH najviše će se sukobljavati stavovi članova Komisije. Konačnu reč o zaključcima daće rimokatolički poglavar.
OSUDA POKRŠTAVANjA
Razgovori u Zagrebu dolaze posle nedavne papine izjave u Gruziji u kojoj je osudio prevođenje pravoslavnih vernika u katoličanstvo. Nezavisno od toga da li je Franja mislio i na Katoličku crkvu u Hrvatskoj, nesumnjivo je da njen poglavar ima jasan stav o pokrštavanju, što se stavlja na teret i Alojziju Stepincu.
"Papa jasno izražava svoje stavove i onda kada to ne prija ušima lokalnog sveštenstva, kao što je to učinio oko Međugorja. Ali dok zaseda Mešovita komisija, Franja se sigurno neće javno izjašnjavati o Stepincu" navode izvori “Novosti” u Vatikanu.
VLADIKE I ISTORIČARI
* RIMOKATOLIČKU crkvu predstavljaće kardinal Josip Bozanić, a u Komisiji su još i mostarski i požeški biskupi Ratko Perić i Antun Škvorčević, kao i istoričari Mario Jarek i Jure Krišto.
*U IME SPC u radu Komisije učestvuju zagrebački mitropolit Porfirije, vladike slavonski Jovan i bački Irinej, mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije i profesor Darko Tanasković. Oni će preneti argumente više srpskih istoričara i istraživača Drugog svetskog rata i NDH.
Izvor: Večernje novosti