BiH
Jedan od najvećih proizvođača lješnika (FOTO)
Plantaža lješnika u okolini Sarajeva nije tako uobičajen biznis u ovom dijelu BiH, naročito kada se radi o nekom ko je odrastao u gradskoj sredini, a uz to ima i stalan posao.
Nikola Kujača je jedan od većih uzgaivača lješnika u BiH, sa gotovo 1000 stabala, vrhunske sorte “Tonda gentile delle lange”.Ovaj vrijedni diplomirani informatičar počeo je uzgoj sasvim slučajno.
Sa većim komadom zemlje na raspolaganju u Rakovici u blizini Sarajeva, koji je služio prvenstveno za porodična okupljanja uz roštilj vikendom, Nikola je odlučio pokrenuti nasad lješnika prije svega kao hobi, zanimaciju, porodično okupljanje i eventualno izvor dodatnih prihoda.
Uz dugotrajnu edukaciju i upoznavanje sa problematikom uzgoja, detaljno i precizno kako to informatičari najčešće i rade, Nikola je već naredne godine uspio nabaviti sadnice i pokrenuti ovaj, pokazati će se, unosan biznis.
“Stabla se uzgajaju na razmaku obično 4 x 4 m. Na nagnutim terenima razmak je nešto veći. Kod sadnje treba paziti na veliki broj faktora od toga da se ne posadi preduboko jer tako posađena sadnica teže i nepravilno formira korijen, pa ne raste i do tri godine. Lješnik prve prave rezultate daje tek nakon pet godina uzgoja, malo duže traje čekanje za naplatu uloženog truda, ali isplati se.” kaže nam Kujača.
Mnogo je uslova potrebnih za uzgoj lješnika, od vlažnosti i odabira tla adekvatnog za uzgoj, analize zemljišta, do izbora položaja, sorti i rasporeda prilikom sadnje. Cijena lješnika trenutno na tržištu ponekad prelazi i sumu od 35 KM po kilogramu, a potražnja je puno veća od moguće proizvodnje – saznajemo od našeg sagovornika.
“Našim ljudima je potrebno pomoći oko uzgoja lješnika, puno sam vremena proveo u teoretskom obrazovanju uzgoja, a takođe imam i veliko iskustvo u praksi. Uskoro je u planu pokretanje edukacije zainteresovanih za uzgoj i nabavku sadnica lješnika. Uz pomoć nadležnih resornih institucija, međunarodnih organizacija i stručnjaka koje sam planirao uključiti, uskoro počinje sa radom centar za pomoć i podršku budućim uzgajivačima lješnika”- napominje Kujača dok nam pokazuje plodove svoga dugogodišnjeg rada.
Izvor: zenski-magazin.com