Zanimljivosti

Upoznajte Gurke - sprecijalce pred kojima drhti čitav svijet (FOTO-VIDEO)

Svako naivan će da pomisli da će lako da savlda Gurka vojnika, visokog svega 160 centimetar. Ali, ko god da se sreo sa njihovim pukom u borbi, čiji je slogan: "Bolje umrijeti nego biti kukavica", zna da su opasni borci i da veličina u njihovom slučaju ne znači ništa.

 

Prvi bataljon Gurka

Gurke, koje još nazivaju i britanskim dobrovoljcima kao i sinovima Himalaja kao vojna jedinica imaju zaštitni znak, a to je kukri nož.


Kukri nož

Regrutacija se vrši na obroncima Himalaja i po svim vojnim stručnjacima oni su jedna od najboljih pešadija na svijetu, a naziv su preuzeli od prvobitnog imena vladajuće dinastije Nepala.

Sa Britancima koji su kolonizovali Indiju su se borili 1813. i 1816 godine i nanijevši im velike gubitke, a već su tada stekli veliko poštovanje protivnika.

Nakon što su Britanci na kraju zavladali Indijom, Gurke su primili u svoje redove i osnovali tri taktične vojne jedinice, pa su u tom sastavu učestvovali u Prvom i Drugom svjetskom ratu, boreći se i u Evropi, ali i u Sjevernoj Africi, džunglama Malezije i Burme, na Siciliji.

Nakon prestanka britanske vladavine u Indiji 1974. godine šest preostalih pukova Gurki pripalo je Indiji, dok je četiri pripalo Velikoj Britaniji.


Bataljon kasnije poznat kao Gurka, 1857.

Poseban uspjeh Gurke su ostvarile na Foklandskim ostrvima, a prema usmenom predanju u ratu u kojem su učestvovale Gurke nije bilo zarobljenika, a iako nije potvrđeno, postoje priče i o navodnom kanibalizmu protivnika Gurki.

Gurke se bore i danas u raznim delovima svijeta, na primer u Iraku i Avganistanu.

Poseban režim treninga

Skoro 28.000 kandidata svake godine se međusobno takmiči za samo 200 mjesta koje imaju Gurke u britanskoj vojsci.

Da bi uopšte došao do statusa kandidata, muškarca moraju da primijete odredi za regrutaciju koji se kreću Nepalom, a za svakog regruta koji dođe i prođe kvalifikacije kao i obuku, regruti dobijaju nagradu.

Kandidat mora da ima minimalno 17 godina, a testiranje uključuje trčanje pet kilometaara u podnožju Himalaja noseći 25 kilograma kamenja u rancu na leđima i to sve za manje od 55 minuta.

Nakon što jednom izvuče svoj kukri nož, zakrivljena oštrica po tradiciji mora da "okusi" krv, pa ako nožem nije povređen neprijatelj, Gurka će poseći sam sebe.

Jedan vojnik Gurke sam ubio 30 talibana

Nedavni primjer visoke počasti koje su dobile Gurke je i dodela najvišeg britanskog odlikovanja za hrabrost naredniku Diprasadu Punu, koji je kao usamljeni stražar na kontrolnoj tački u Avganistanu 17. septembra 2010. sam uspio da se izbori sa čak 30 talibana.

Oko mene je bila gomila Talibana i bio sam uvjeren da će me ubiti. Prije nego što se to dogodi odlučio sam da barem ubijem neke od njih - izjavio je Punu koji je tokom 15 minuta borbe ispalio više od 400 metaka, detonirao 17 granata i mina, a u nedostatku oružja na talibanskog borca koji se peo ka njemu bacio i svoj tronožac od puške.

Osim što je spasio živote drugih vojnika na kontrolnim točkama, Punu u tom nevjerovatno hrabrom okršaju nije bio ranjen.

Čast im je važnija od svega

Ako za 15 godina Gurka vojnik ne dobije čin narednika, on se sam zbog časti povlači iz službe. Zbog njihove ratobornosti i časti većinom se angažuju samo za one najteže zadatke širom svijeta, a djeluju u sklopu NATO-a.

Izvor: Blic
 
Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog