Svijet
U Njemačkoj usvojena rezolucija o genocidu nad Jermenima
Njemački parlament usvojio je danas rezoluciju kojom je masovno ubijanje Jermena tokom Prvog svjetskog rata, koje su izvršili otomanski Turci, proglašeno za genocid.
Rezolucija je usvojena jednoglasno u donjem domu parlamenta, Bundestagu. Više od 20 država, uključujući Francusku i Rusiju, kao i papu Franju, priznalo je ubistva iz 1915. godine kao geonocid.
Turski zvaničnici oštro se protive rezoluciji Bundestaga, a prije glasanja su upozorili da bi njeno usvajanje moglo da naruši odnose Njemačke i Turske. Jermeni tvrde da je oko 1,5 miliona njihovih sunarodnika ubijeno u zločinima počinjenim 1915. godine. Turska navodi da je broj žrtava znatno manji i odbacuje termin genocid. Ankara ukazuje da je i veliki broj turskih civila stradao tokom raspada Otomanskog carstva, prenio je Bi-Bi-Si. Njemački kancelar Angela Merkel nije bila u Bundestagu tokom glasanja. Rezoluciju su podržali poslanici njene Hrišćansko demokratske unije, Socijal-demokratske unije i Stranke zelenih. Njemačka televizija ARD prenijela je da su poslanici uoči glasanja dobijali prijetnje i uvredljive poruke putem elektronske pošte.
Ankara: Njemačka rezolucija istorijska greška
Turski zamenik premijera Bašbakan Jardimkalari izjavio je da je Njemačka usvajanjem rezolucije o zločinu nad Jermenima napravila "istorijsku grešku".
Ovakvu odluku Bundestaga osudili su i drugi zvaničnici Turske. Portparol turske vladajuće AKP Jasin Aktaj kaže da je rezolucija njemačkih poslanika ozbiljno narušila odnose između Berlina i Ankare. Rezolucijom se ubijanje Jermena iz 1915. godine, koje su počinile otomanske snage, proglašava "genocidom". Rojters prenosi da je Aktaj to izjavio komentarišući u živom prenosu na turskoj televiziji to što je njemački Bundestag danas uz ogromnu većinu glasova podržao rezoluciju koju ova agencija naziva simboličnom. "Turska vladajuća Partija pravde i razvoja planira da turskom parlamentu iznese deklaraciju protiv ovog glasanja", naveo je izvor iz ove stranke Rojtersu.
Tokom glasanja u njemačkom Bundestagu samo jedan poslanik je bio uzdržan, a jedan protiv. Ovakav potez njemačkog parlamenta je bio očekivan, a podržala ga je i njemačka kancelarka Angela Merkel, koja nije prisustvovala sjjednici.
Izvor: Srna