Svijet

G7: Globalni rast prioritet, zabrinutost zbog kriznih žarišta

Lideri grupe sedam najrazvijenijih industrijskih zemalja obećali su danas da će se zalagati za snažan globalni rast i izrazili bojazan povodom odnosa sa Sjevernom Korejom i Rusijom, kao i zbog teritorijalnih sporova sa Kinom u Južnom kineskom moru.

“Globalni rast ostaje umjeren i ispod potencijala, dok rizik od slabog rasta i dalje postoji. Globalni rast je naš urgentni prioritet”, navodi se u deklaraciji usvojenoj na kraju dvodnevnog samita G7 u Japanu.

U dokumentu na 32 stranice daje se podrška politici tržišnog određivanja kursa valuta i izbjegavanju njihove namjerne devaluacije radi bolje konkurentnosti.

Ovo predstavlja kompromis između Japana, koji je prijetio da će intervenisati i spriječiti preveliko jačanje jena, i SAD, koje se protive takvim tržišnim intervencijama.

G7 je obećala “snažniju i uravnoteženiju” politiku radi postizanja “održivog i izbalansiranog privrednog rasta”, uzimajući u obzir okolnosti svake zemlje, uz nastavak ulaganja napora za svođenje javnog duga u održive okvire.

Japanski premijer Šinzo Abe ukazao je na potrebu da fiskalna politika bude fleksibilnija da bi se održao ekonomski oporavak, a njemački kancelar Angela Merkel rekla je da je skeptična u vezi sa povećanjem javnih troškova radi podsticanja ekonomskog rasta.

G7 je ukazala na industrijsku prezasićenost svjetskog tržišta, posebno u segmentu proizvodnje čelika, i upozorila da to vrši “strukturni pritisak sa globalnim implikacijama”.

Lideri su zatražili od Sjeverne Koreje da u potpunosti poštuje rezolucije Savjeta bezbjednosti UN i obustavi nuklearne testove, lansiranja raketa i ostale “provokativne akcije”.

Grupa je osudila “nelegalnu aneksiju” poluostrva Krim od Ukrajine i zaprijetila “dodatnim restriktivnim mjerama” protiv Moskve, ali je napomenula da sankcije mogu biti ukinute ukoliko Rusija sprovede prethodne sporazume i poštuje suverenitet Ukrajine.

G7 je izrazila zabrinutost povodom situacije u Istočnom i Južnom kineskom moru, gdje Kina sprovodi sve odlučnije akcije u okviru teritorijalnih sporova sa Japanom i još nekoliko zemalja jugoistočne Azije.

Bez pominjanja Pekinga, G7 je ponovila da je posvećena mirnom rješavanju pomorskih sporova u poštovanju slobode plovidbe i letova. Grupa je pozvala države da se uzdrže od “jednostranih poteza koji mogu da povećaju tenzije” i da rješavaju sporove mirnim putem.

G7 je saopštila da masovne migracije i imigracije predstavljaju veliki izazov i obećala da će povećati globalnu pomoć radi pokrivanja trenutnih i srednjoročnih potreba izbjeglica i raseljenih ljudi.

Izlazak Britanije iz EU ozbiljan rizik po ekonomski rast

Izlazak Britanije iz EU predstavljao bi rizik po globalni ekonomski rast, navodi se u deklaraciji usvojenoj na samitu lidera G7, iako je njemački kancelar Angela Merkel rekla da nije bilo diskusije o ovoj temi.

“Izlazak Britanije iz EU bi preokrenuo trendove ka jačanju globalne trgovine i investicija, kao i poslova koje one kreiraju, i predstavljao bi dodatan ozbiljan rizik po rast”, navodi se u deklaraciji.

Takozvani “breksit” je jedan od rizičnih faktora koji nisu ekonomskog porijekla, poput geopolitičkih sukoba, terorizma i migrantske krize.

Ovo pitanje nije zvanično bilo među temama dvodnevnog samita, ali su britanski zvaničnici rekli da se nadaju da će biti pomenuto na marginama.

Britanska Vlada ranije je upozorila na ozbiljne troškove u slučaju eventualnog istupanja iz EU.

Merkelova je izjavila danas da lideri nisu diskutovali o “breksitu”, ali da postoji konsenzus da svi žele da London ostane u sastavu Unije.

Međunarodni monetarni fond ranije je objavio da nema pozitivnih ekonomskih efeketa od istupanja Britanije iz EU, a Banka Engleske je saopštila da bi se dogodio veliki privredni pad, a možda i recesija ako bi se to desilo.

Srna
Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog