Svijet

Afera “Panama” zasjenila Vikiliks: U grupi bogataša i državljani BiH

Otkrivanje dokumenata i podataka ofšor advokatske kompanije “Mosak Fonseka” jedno je od najvećih curenja informacija u istoriji, veće od “Vikiliksa” i Snoudenovih otkrića. Firma “Mosak Fonseka” otkriva da je decenijama nekažnjeno pomagala klijentima da peru novac i izbjegavaju poreze.

Dokumente, nazvane “Panama Papers”, nabavio je njemački list “Zidojče Cajtung” i podijelio ih s Međunarodnim konzorcijumom istraživačkih novinara iz Vašingtona i drugim medijima, uključujući BBC i Gardijan. “Panama Papers sastoje se od 2,6 terabajta podataka, 11,5 miliona dokumenata i 214.000 fiktivnih kompanija. Riječ je o najvećem curenju podataka s kojim su se novinari ikad susreli”, ističe list.

Baza sadrži i-mejlove, PDF fajlove, fotografije, kao i dijelove interne baze podataka „Mosak Fonteka“ u periodu od 1970-tih do proljeća 2016. godine.

Procureli podaci u koje su novinari imali uvid podijeljeni su foldere za svaku firmu pojedinačno. Svaki folder sadrži i-mejlove, ugovore, transkripte i skenirana dokumenta, a u pojedinim slučajevima riječ je o nekoliko hiljada stranica podataka. Tako, pominju se nekadašnji lideri poput libijskog vođe Gadafija. Nisu izostali ni aktuelni premijeri Islanda, Pakistana, saudijski kralj, predsjednici Ukrajine, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Argentine.

U sumnjive aktivnosti bio je umješan i otac britanskog premijera Dejvida Kamerona, kao i porodice azerbejdžanskog i sirijskog predsjednika, te blizak prijatelj ruskog predsjednika Vladimira Putina. Takođe, pominju se i najmanje 33 ličnosti i kompanije koje su se nalazile na crnoj listi SAD, zbog sumnji da su bili upleteni u mutne poslove poput saradnje sa meksičkim narko-bosovima, terorističkim organizacijama ili čak zbog povezanosti sa državama poput Severne Koreje ili Irana.

Prema podacima koje je objavio Irish Times, među objavljenim dokumentima se spominje i Bosna i Hercegovina. Naime, na spisku ne postoji nijedna kompanija iz naše zemlje, već samo jedan korisnik i tri dioničara fonda.

Dokumenti pokazuju da su velike banke odgovorne za stvaranje teško pristupačnih kompanija na britanskim Djevičanskim ostrvima, Panami i drugim ostrvima koja predstavljaju utičišta za ofšor aktivnosti. Predstavljeno je skoro 15.600 dokumenata koji pokazuju kako su banke pomagale klijentima koji su željeli da prikriju svoje malverzacije.

Među raskrinkanim poznatim ličnostima se nalazi fudbaler Lionel Mesi koji je navodno sa svojim ocem posjedovao jednu kompaniju na Panami kako bi izbegao plaćenje poreza u Španiji. Mesi je već najavio tužbu. Navodi se i da je u sumnjive poslove bio umiješan, između ostalih, i poznati glumac Džeki Čen.

Ističe se da je firma Mosack Fonseka često znala da klijenti imaju krivičnu prošlost, ali je nastavila da posluje sa njima.

Demanti kompanije “Mosak fonseka”

Predstavnik advokatske kompanije “Mosak fonseka”, čiji su dokumenti dospjeli u javnost, kaže da je objavljivanje tih materijala zločin i napad na Panamu. “To je zločin, krivično djelo”, izjavio je za Frans Pres jedan od osnivača kompanije Ramon Fonseka, dodavši da je to napad na Panamu, jer se nekim zemljama ne sviđa uspjeh kompanije u privlačenju klijenata.

Izvor: B92
Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog