We've updated our rules around abuse and hateful conduct blog.twitter.com/2015/fighting- …
Svijet
Twitter pooštrava borbu protiv širenja mržnje
Socijalne mreže su odavno na meti kritika. Njima se prebacuje da su postale pravi poligon za širenje mržnje i ekstremističke propagande. Twitter je najavio da tome želi stati ukraj.
Twitter, platforma za slanje kratkih poruka putem interneta, najavljuje da će odlučnije krenuti u brisanje i blokiranje komentara korisnika koji šire mržnju. Ova američka kompanija saopštila je nova "pravila igre" prema kojima će svaka prijetnja nasiljem, pozivanje na nasilje i napade ili širenje straha i mržnje biti blokirano.
"Vjerujemo u slobodu govora i da treba biti hrabar iznijeti svoje mišljenje. Ipak, ova filozofija malo znači ako se uguše glasovi i ljudi onda iz straha ne kažu šta misle", navodi Twitter u svojim pravilima korištenja. Zbog toga ova platforma više "neće tolerisati ponašanje koje prelazi u domen zloupotrebe interneta". To uključuje postove koji "uznemiravaju i imaju cilj zastrašivanja drugih kako bi ih se nagnalo da ušute". Twitter najavljuje da će blokirati sve naloge čiji je cilj da se nanese šteta drugima.
Njemački ministar pravosuđa Heiko Maas je i sam na svom Twitter-nalogu pozdravio odluku ove kompanije kao važan korak u pravcu očuvanja slobode mišljenja.
"Schutz vor Belästigung wichtiger Teil der Meinungsfreiheit" @TwitterDE verstärkt Bemühungen gg #hatespeech. Danke! blog.twitter.com/2015/fighting- …
Maas je tokom 2015. godine više puta tražio od kompanija koje upravljaju socijalnim mrežama da učine više protiv onih koji te mreže koriste za širenje mržnje. Polovinom decembra je saopštio da je o tome postigao i dogovor sa kompanijama poput Googlea i Facebooka. Tako bi ubuduće spomenute platforme trebalo da brišu sve sadržaje koji su u suprotnosti sa njemačkim zakonskim odredbama.
"Islamska država" i propaganda
Proteklog utorka (29.12.2015.) je član stranke Zelenih Volker Beck podnio krivičnu prijavu protiv pokreta Pegida. Na Facebook stranici ove desničarske političke organizacije su njeni simpatizeri pozvali na ubistvo tog političara, inače člana njemačkog Bundestaga.
Osim za lične napade na pojedine osobe, socijalne mreže se zloupotrebljavaju i za širenje propagande. Razni korisnici interneta tako pozivaju na ekstremistička djela nasilja, najavljuju napade ili ih podržavaju svojim komentarima. Tako i takozvana "Islamska država" svoju propagandu širi navodno uz pomoć desetina hiljada naloga koje su otvorili njeni simpatizeri na Twitteru.
Izvor: DW.com