Vijesti

Platili „program za pšenicu“, a pšenicu i dalje nemamo!

Partija demokratskog progresa očekuje od svih nadležnih institucija Republike Srpske da uzmu u razmatranje sljedeću aferu i trošenje narodnog novca zasnovanog na ozbiljnim tvrdnjama i činjenicama kojima je učinjena ogromna šteta po interes Republike Srpske.

Očekujemo i da se preispita odgovornost lica koja su proizvela takvo štetno dejstvo kao rezultat protivustavnog, nezakonitog, koruptivnog, neracionalnog, neodgovornog i nepotističkog ponašanja.

AFERA „43“

„Srpska ima novac za „Program proizvodnje merkantilne pšenice“, ali nema za pšenicu“

Srpska i dalje nema dovoljno pšenice – uzalud bačen novac na još jedan primjer besmislenih odluka vladajućeg režima jeste „Program proizvodnje merkantilne pšenice u Republici Srpskoj za period 2011. - 2016. godina“ za koji je izdvojeno nešto više od 100.000 KM!

Da je realizovan, Republika Srpska od naredne godine ne bi imala problema sa zadovoljavanjem domaćih potreba za hljebnim žitom. Međutim, po starom običaju, novac poreskih obveznika izdvojen je za Program koji je uradio Poljoprivredni institut iz Banjaluke, a pšenice i dalje nemamo dovoljno za sopstvene potrebe, naprotiv, sve više je uvozimo!

Sjetvene površine u Srpskoj, od 2000. godine, smanjile su se za više od 100.000 hektara. Republici Srpskoj potrebno je oko 210.000 tona pšenice na godišnjem nivou kako bi se zadovoljile potrebe stanovništva. Programom unapređenja proizvodnje merkantilne pšenice predviđeno je, do 2016. godine, povećanje površina sa 20.000 u 2011/2012. godini na 40.000 hektara u 2016. godini, sa prosječnim prinosom od minimalno 5 tona po hektaru, što bi iznosilo 95% domaćih potreba.

Resorno Ministarstvo poljoprivrede Republike Srpske ne želi da prizna da je Program doživio fijasko.

Posljednje dvije godine sjetvene površine pod pšenicom su od 25.000-30.000 tona, iako se izdvaja podsticaj od 250 KM/ha i 0.05 KM premije za kilogram otkupljene merkantilne pšenice.

Prosječan prinos je tri i po tone po hektaru, što je manje od zacrtanih pet tona i što je znatno ispod ostalih zemalja u EU, ali i od Srbije i Hrvatske. I dalje uvozimo oko 100.000 tona pšenice godišnje, a naši poljoprivrednici muku muče sa otkupljivačima oko otkupne cijene. Podsticaji Ministarstva od 250 KM/ha zasijane pšenice i premija za otkupljenu pšenicu kasne i više od šest mjeseci!

Interesantno je da je Program prekinut jednom i to 2012. godine zbog nabavke regresiranog mineralnog đubriva.

Podsjećamo, te godine održani su lokalni izbori.

Izvor: Partija demokratskog progresa
Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog