Vijesti
Šta sa nesprovedenim presudama iz Strazbura
Iako BiH već početkom naredne godine planira podnijeti aplikacije za članstvo u EU, obavezujuće presude Evropskog suda za ljudska prava iz Strazbura i dalje su na čekanju!
Tako je u utorak navršeno čitavih šest godina otkako je u slučaju "Sejdić i Finci" presuđeno da se pripadnicima manjina u BiH omogući kandidovanje za Predsjedništvo BiH i Dom naroda državnog parlamenta, odnosno da se osigura svakom građaninu uživanje istih prava i učešće u javnom životu.
Protiv diskriminacije je i presuda "Zornić", koja je svježijeg datuma, a koja formalno-pravno godinu dana već ista prava garantuje i za sve koji ne žele uopšte etnički da se izjasne.
Jakob Finci kaže za "Nezavisne" da nesprovođenje neće ometati postupak aplikacije, ali je uvjeren da za dalji proces integracija BiH mora promijeniti svoj odnos u vezi s ljudskim pravima.
"Sudske presude se provode, one se ne implementiraju, ali evo, mi smo usvojili i taj termin, pa opet nismo našli način da to uradimo. To je žalosno", napominje Finci.
Ohrabrujuće je, kako dodaje, to što su u BiH sve stranke na strani presude "Sejdić i Finci", odnosno niko se ne protivi njenom sprovođenju, pa ipak, kako zaključuje, problem je dosad očito bio u tome što se predstavnici tri konstitutivna naroda koji dijele vlast na tri dijela (po 33 odsto) nisu uspjeli dogovoriti i odreći onih jedan odsto za ostale i sve one koji se ne izjašnjavaju po etničkoj pripadnosti.
"Specifična smo zemlja i ovo nije jedini i najveći problem koji mi imamo. Ipak, presuda 'Sejdić i Finci' ne govori samo o pripadnicima manjina, već i o konstitutivnim narodima koji su manjina u RS, odnosno FBiH. Za njih postoji mogućnost preseljenja u drugi entitet, što bi bilo sofisticirano etničko čišćenje, a za manjine ne postoji ni ta mogućnost", zaključuje Finci.
Pred BiH su i izbori 2018. godine i Finci vjeruje da će do tada država sprovesti presudu i na taj način spriječiti izbore koji su u suprotnosti evropskim postulatima.
Podsjećajući na primjer Makedonije, analitičari objašnjavaju da je aplikacija samo jedna formalna odluka i da joj ne treba pristupati euforično.
"Mijenjanje Izbornog zakona, odnosno Ustava BiH je prioritet u daljim koracima do punopravnog članstva i ja vjerujem da se pitanja i presude 'Sejdić i Finci' i 'Zornić' moraju realizovati najkasnije u 2017. godini", uvjeren je Vehid Šehić iz Foruma građana Tuzle.
Politička neodgovornost donosilaca odluka u PS BiH bila je podloga za dosadašnju situaciju u kojoj se uz presudu pokušavalo riješiti i niz drugih stvari, što je, po njegovom mišljenju, bio i najveći problem.
"Posljedice su dalekosežne, jer ako se ne poštuju sudske odluke i to još manifestuju oni koji u tom pogledu treba da budu primjer, devalviranje osnovnih moralnih ili društvenih vrijednosti imat ćemo u svim segmentima. Takođe želim reći da je istinski patriotizam, bio on lokalni, entitetski ili državni, upravo ustavni patriotizam", naglašava Šehić.
Valentin Incko, visoki predstavnik u BiH, u saopštenju izdatom u utorak ocijenio je da presuda "Sejdić i Finci" predstavlja jasnu osnovu na kojoj je moguće štititi i njegovati raznolikost koja obogaćuje i jača strukturu bh. društva i da BiH kao članica Vijeća Evrope ima obavezu da riješi to pitanje.
"Provedba presude u predmetu 'Sejdić i Finci' ići će u korist svima u BiH. Ova presuda predstavlja jasnu osnovu na kojoj je moguće štititi i njegovati raznolikost koja obogaćuje i jača strukturu bh. društva", izjavio je Incko.
Izvor: Nezavisne