Vijesti
Plagijat na FPN-u!
Na osnovu prijave anonimnih uzbunjivača, za doktorsku disertaciju odbranjenu pred komisijom sastavljenom od uglednih profesora Fakulteta političkih nauka u Beogradu nedavno je utvrđeno da sadrži plagijate i autoplagijate, saznaje Pištaljka.
Doktorat koji je pre četiri godine odbranila docent na Fakultetu političkih nauka u Banjaluci Radmila Čokorilo „pokazuje čitav niz grubih prekršaja pravila akademske čestitosti“, utvrdila je u septembru komisija koja je proveravala prijavu uzbunjivača i koju su činili profesor u penziji Branimir Stojković, profesor Miroljub Radojković i profesor Snježana Milivojević.
„Ja sam rešen da se ova prijava istraži kako treba i da se utvrdi svačija odgovornost, zato ovome pristupamo ozbiljno jer su takve i posledice“, kaže za Pištaljku dekan Fakulteta političkih nauka u Beogradu (FPN) Dragan Simić. On dodaje da posledice mogu biti oduzimanje zvanja, a to bi onda povlačilo i poništenje ocena iz indeksa studenata u Banjaluci što bi, kaže dekan Simić „stvorilo veliki problem tamošnjem fakultetu“.
Doktorska teza pod nazivom „Nastanak, razvoj i društvena uloga Radio-televizije Republike Srpske kao javnog servisa“ odbranjena je u februaru 2011. godine pred komisijom u sastavu prof. dr Neda Todorović, prof. dr Ratko Božović i prof. dr Rade Veljanovski kao mentor. Ono što su, između ostalog, uzbunjivači izdvojili kao sporno jeste to što doktorat sadrži delove koji su kopirani iz knjige mentora. Profesor Veljanovski međutim tvrdi da je to toliko sitno da ne može biti razlog za odgovornost.
„Ja sam tu knjigu pisao pre deset godina, kako sam mogao da prepoznam ako neko uzme jedan red sa sa jedne strane, drugi red sa druge i tako razbacano deset redova. Kod nje je problem autoplagijat. Mi smo rad Radmile Čokorilo provukli kroz program za prepoznavanje plagijata i on je izbacio svega dva procenta, to se svuda toleriše“, kaže Veljanovski i dodaje da je njemu drago što se mediji interesuju za ovaj slučaj i da to sigurno „neće biti gurnuto pod tepih“.
Jedna od posledica može biti i da Veljanovski odgovara pred Odborom za profesionalnu etiku Univerziteta u Beogradu koji se stara o poštovanju Etičkog kodeksa od strane nastavnika saradnika i studenata Beogradskog univerziteta.
Ipak, da bi se uopšte govorilo o mogućim posledicima, zaključak komisije koja je proveravala doktorsku disertaciju Radmile Čokorilo mora da se usvoji na Nastavnom veću fakulteta ovog četvrtka. Kako nezvanično saznajemo, ukoliko se to ne desi, biće oformljena nova komisija koja će ponovo preispitati verodostojnost doktorata.
Pozivajući se na Zakon o zaštiti uzbunjivača, grupa anonimnih uzbunjivača pod nazivom „Zabrinuti akademci“ obratila se početkom ove godine nadležnim institucijama sa zahtevom da se preispita originalnost doktorskog rada Radmile Čokorilo. Dopise su poslali na adrese rektora Univerziteta u Beogradu, dekana Fakulteta političkih nauka u Beogradu, Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Srbije, prosvetnih inspektora za visoko obrazovanje i direktora Agencije za borbu protiv korupcije.
Sektor za inspekcijske poslove Ministarstva prosvete se kao i Agencija za borbu protiv korupcije proglasio nenadležnim, dok je Veće naučnih oblasti pravno-ekonomskih nauka pri beogradskom univerzitetu donelo odluku da se FPN izjasni povodom prijave i da obavesti Univerzitet o tome. To veće je takođe obavestilo Pištaljku da se „neće izjašnjavati o ovom slučaju, kao i o drugim slučajevima do donošenja opšteg akta Univerziteta kojim će biti propisano nadležno telo i procedura za utvrđivanje plagijata“.
Pištaljka je pokušala da stupi u kontakt sa Radmilom Čokorilo, ali i posle više pokušaja nismo uspeli da dobijemo izjavu od nje. Grupa anonimnih uzbunjivača ukazala je i na to da je deo njenog doktorata prepisan iz monografije koju je autorka objavila godinu dana pre izrade doktorske teze, kao i sa Vikipedije.
Autori: Jelena Stojanović, Novak Grujić
Izvor: pistaljka.rs