Svijet

Dan primirja u Prvom svjetskom ratu

Dan primirja u Prvom svjetskom ratu obiljžava se u čitavom svijetu državnim manifestacijama koje se održavaju 11. novembra, u 11 časova, u znak sjećanja na 11. novembar 1918. godine u 11 časova, kada je na snagu stupilo primirje u Prvom svjetskom ratu.

Na današnji dan 1918. godine potpisivanjem kapitulacije Njemačke okončan je Prvi svjetski rat, u kojem je poginulo najmanje 10 miliona vojnika, a još toliko ljudi umrlo je od posljedica bolesti i gladi. Veliki rat trajao je od 28. jula 1914. do 11. novembra 1918. godine. Bio je to, do tada, najveći oružani sukob.

Rat se vodio na tri kontinenta: u Evropi, Aziji i Africi. Bilo je oko 70 miliona mobilisanih. U njemu je učestvovala većina velikih svjetskih sila, grupisanih u dva sukobljena vojna saveza: Saveznika (okupljenih oko Trojne Antante) i Centralnih sila.

Posljedice rata su bile da je ubijeno više od 15 miliona ljudi, 20 miliona ranjeno, a direktne učesnice rata pretrpjele su i ogromna razaranja.

U željezničkom vagonu u francuskom mestu Kompijenj blizu Pariza, 11. novembra potpisano je primirje sa Njemačkom. Formalno stanje rata između dve strane trajalo je još oko sedam mjeseci, sve do potpisivanja Versajskog mira sa Njemačkom. Mirovni sporazumi sa Austrijom, Mađarskom, Bugarskom i Osmanskim carstvom su potpisani kasnije.

Kanadski vojnik Džordž Lorens Prajs, koga je pogodio njemački snajperista u mestu Vile Suren u Belgiji, tradicionalno se smatra posljednjom žrtvom Prvog svjetskog rata. Preminuo je u 10:58 časova, dok je mir potpisan u 11:00 časova 11.11.1918. godine.

Inače, vagon u kojem je potpisano primirje Adolf Hitler odabrao je 1940. godine, kao mesto gdje je Francuska potpisala svoju kapitulaciju. Istorijski vagon uništen je u savezničkom bombardovanju Berlina.

U znak sjećanja na potpisivanje sporazuma kojim su prestala ratna dejstva, brojne zemlje potpisnice obilježavaju danas Dan primirja u Prvom svjetskom ratu, neke samo svečanostima, a neke, poput Srbije, i kao državni praznik.

To je i dan sećanja na žrtve, vojne i civilne. Dvominutnom tišinom u jedanaest časova u mnogim zemljama odaje se pošta poginulima tokom Velikog rata.

Predsjednik Republike Srbije Tomislav Nikolić položiće vijenac na Spomenik neznanom junaku na Avali, a ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin će predvoditi centralnu državnu ceremoniju polaganja vijenaca i odavanja počasti kod Spomen-kosturnice branilaca Beograda u Prvom svjetskom ratu.

Centralnoj državnoj ceremoniji prisustvovaće predstavnici ministarstava Vlade Srbije, Vojske Srbije, Grada Beograda, ambasadori i izaslanici odbrane Austrije, Australije, Belgije, Bugarske, Grčke, Italije, Kanade, Mađarske, Njemačke, Rumunije, Ruske Federacije, Sjedinjenih Američkih Država, Slovačke Republike, Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske, Francuske, Holandije, Češke Republike, Angole, Palestine, Turske, Argentine, Kube i drugi.

Ceremoniji će takođe prisustvovati udruženja i građani koji njeguju tradicije oslobodilačkih ratova Srbije.

Izvor: RTRS
Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog