Svijet

Kina ukida „politiku jednog djeteta”

Kina je juče najavila ukidanje kontroverzne „politike jednog deteta”, a državna novinska agencija Sinhua navodi da će ubuduće svim parovima biti dopušteno da imaju dvoje djece, što stručnjaci ocjenjuju kao „istorijski događaj”.

Sinhua je tu vijest objavila pozivajući se na saopštenje vladajuće Komunističke partije, objavljeno nakon četvorodnevnog zasjedanja u Pekingu na kojem je određen kurs te druge po veličini svjetske privrede u narednih pet godina, prenijela je agencija AFP.

Peking će „u potpunosti primijeniti politiku kojom se dozvoljava svakom paru da ima dvoje djece kao aktivan odgovor na populaciju koja stari”, stoji u saopštenju Komunističke partije.

Za sada nema detaljnijih informacija o novoj politici kao ni o vremenskom okviru za njenu implementaciju, naveo je Rojters.

Vang Feng, vodeći stručnjak za demografske i socijalne promene u Kini nazvao je ovu promjenu politike „istorijskim događajem”.

Feng smatra, međutim, da ona „neće imati uticaja na društvo koje stari, ali da će promijeniti karakter mnogih mladih porodica”.

„Politika jednog djeteta” je u Kini uvedena 1979. godine, kako bi se smanjila stopa nataliteta i usporio rast broja stanovnika.

Nakon višedecenijske primjene, ta mjera je, međutim, uzrokovala zabrinutost zbog sve veće prosečne starosti populacije.

Pravila vezana za jedno dijete su krajem 2013. ublažena, pa je parovima dozvoljeno da imaju dvoje djece ukoliko je najmanje jedan roditelj jedinac.

Mnogi parovi kojima je to dopušteno, nisu se, međutim, odlučili na taj korak, posebno u gradovima, navodeći kao razlog visoke troškove života za podizanje djeteta.

Državni mediji su u januaru izvijestili da je oko 30.000 parova u Pekingu, samo 6,7 odsto na koje bi ta mjera mogla da se primijeni, podnijelo zahtjev za drugo dijete.

Kinezi su na društvenoj mreži Veibo, kineskom pandanu Tvitera, pozdravili potez kineskih vlasti, ali su mnogi rekli da se ne bi odlučili na još jedno dijete.

„Jedva mogu da priuštim da podižem jedno, a ne dva (djeteta)”, napisao je jedan korisnik.

Parovi koji su prkosili zakonima o planiranju porodice u Kini bili su novčano kažnjavani, u najblažem slučaju, neki su gubili posao, a u nekim slučajevima majke su bile prinuđene da abortiraju.

Vilijam Ni iz organizacije za ljudska prava Amnesti internešenel pozdravio je odluku vlasti u Pekingu, ali je pozvao Kinu da ide korak dalje.

„Kina treba odmah i kompletno da okonča svoju kontrolu nad odlukom ljudi da imaju djecu. To neće biti dobro samo za poboljšanje ljudskih prava, već će imati smisla uzimajući u obzir teške demografske izazove koji leže pred njom”, dodao je Ni.

Izvor: Politika.rs

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog