Svijet

Lideri u Briselu: Dogovoren plan od 17 tačaka za rješavanje migranske krize

Lideri 13 zemalja Evrope saglasili su se na mini-samitu u Briselu o nizu mjera, odnosno 17 tačaka, za rješavanje migrantske krize, a njemačka kancelarka Angela Merkel posebno je istakla pozitivan doprinos Srbije.

"Srbija i Slovenija su bile veoma konstruktivne", izjavila je Merkel, koja je sa premijerom Srbije Aleksandrom Vučićem i šefovima država i vlada Grčke, Makedonije, Bugarske, Rumunije, Mađarske, Hrvatske, Slovenije, Austrije, Luksemburga i Holandije raspravljala o upravljanju izbjegličkom krizom.

"Ovo je bio lakmus test za Evropsku uniju", rekla je Merkel na konferenciji za novinare nakon samita o zapadnobalkanskoj ruti migranata u sjedištu Evropske komisije, koji je počeo u nedjelju popodne, a završio se nešto poslije ponoći.

Njemačka kancelarka je rekla da je krajnji cilj sastanka bio da se olakšaju patnje velikog broja migranata iz Sirije i Avganistana, koji preko Zapadnog Balkana pokušavaju da se domognu Evrope i da dosadašnja praksa nije uvek bila u skladu sa evropskim vrednostima.

"Vanredna situacija zahteva vanredne mere, a sada se bolje razumemo", kazala je Merkel i navela da je tokom sastanka dogovoreno da se duž balkanske trase otvore mesta za prijem dodatnih 100.000 izbeglica, od kojih će polovina biti u Grčkoj, a polovina u državama Zapadnog Balkana.

Premijer Vučić je ranije večeras rekao novinarima u Briselu da je Srbija spremna da ponese svoj deo tereta i da će prihvatiti kvotu izbeglica iako nije članica EU, ali da ta kvota još nije utvrđena.

Predsjednik Evropske komisije Žan-Klod Junker je poslije samita ocjenio da su lideri koji su na njemu učestvovali postali svhesni svoje odgovornosti i naveo da su tri glavna izazova bili sprečavanje humanitarne krize, usporavanje plime migranata duž balkanske trase i jačanje kontrole evropskih granica.

"Prebacivanje migranata od jedne do druge granice mora da stane", kazao je Junker, rekavši da su usvojene mere uključuju efikasniju registraciju migranata i redovnu razmenu informacija o njima između pojedinačnih država i sa Evropskom komisijom.

"Zadovoljan sam što je samit protekao u evropskom duhu, a sada slijedi da se ono što smo se dogovorili primjeni", rekao je Junker.

Visoki komesar Ujedinjenih nacija za izbjeglice Antonio Gutereš, koji je takođe učestvovao na samitu, naglasio je da je veoma zabrinut zbog predstojeće zima i da je od vitalne važnosti da Evropa ostane kontinent azila.

"To nije pitanje izbora, nego obaveza, ali oni koji ne ispunjavaju uslove za azil moraju biti vraćeni u zemlju porekla", kazao je Gutereš i ukazao na to da se prilikom readmisije mora voditi računa da se to čini uz puno poštovanja prava na ljudsko dostojanstvo.

Merkel, Junker i Gutereš su izjavili da su svjesni da je plan od 17 tačaka koji je sinoć dogovoren nedovoljan da se migrantska kriza riješi, ali da je riječ o ključnom prvom koraku, nakon koga će uslijediti mjere za dugoročno rješenje migrantske krize.

Izvor: Nezavisne
Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog