BiH
Dobit firmi u BiH 2,7 milijardi KM
Ukupna neto dobit svih preduzeća u BiH prošle godine je premašila 2,7 milijardi maraka, pokazuju podaci entitetskih privrednih komora u BiH.
Preciznije rečeno, neto dobit preduzeća u BiH prošle godine je iznosila 2.744.991.507 maraka, što je povećanje u odnosu na godinu ranije. Posmatrano po entitetima, dobit preduzeća u RS prošle godine je iznosila 918.579.086 KM, što je za 12,5 odsto više nego u 2013. godini, kada je iznosila 816.512.387 KM.
Međutim, iz Privredne komore RS još su kazali da je ukupan neto gubitak u prošloj godini iznosio 979.692.872 KM, što je za 32,5 odsto više nego u 2013. godini, kada je iznosio 739.576.069 KM. Upravo taj podatak pokazuje dosta brži rast gubitka nego dobitka privrede RS, koji je uspio da ga premaši u prošloj godini.
Sa druge strane, neto dobit preduzeća u FBiH u prošloj godini je iznosila 1.826.412.421 KM i bila je za 8,93 odsto veća u odnosu na godinu dana ranije.
Ekonomski stručnjaci su mišljenja da podaci o rastu ukupne dobiti preduzeća u BiH ohrabruju. Međutim, oni upozoravaju da je, uzimajući u obzir stvarno stanje bh. ekonomije, u strukturi rasta dobiti firmi u BiH očigledno u pitanju samo nekoliko velikih kompanija, koje su svojim dobrim rezultatima neutralisale gubitke manjih bh. firmi.
Vladimir Blagojević, portparol Privredne komore RS, rekao je da je u 2014. godini najveći problem privrede RS nelikvidnost, mjerena koeficijentom likvidnosti koji iznosi 1,04 i manji je za pet odsto u odnosu na 2013. godinu.
"Ako se uzme u obzir da normalan koeficijent za održavanje tekuće likvidnosti iznosi 1,5, tek tada se vidi koliko je u RS visok stepen nelikvidnosti, odnosno nemogućnosti izmirenja obaveza privrede", naveo je Blagojević.
Sa druge strane, i iz Privredne komore FBiH kazali su da je nelikvidnost upravo najveći problem privrede.
"Nedostatak obrtnih sredstava direktno je povezan s previsokim kamatnim stopama kod kredita za privredu. Skup kapital nije u funkciji razvoja privrede i dovodi do pada privredne aktivnosti", navode iz ove komore.
Prema njihovim riječima, veliki problem u FBiH predstavlja i nedostatak investicija koje zbog više različitih problema u BiH nisu na zadovoljavajućem nivou. Kako kažu, ti problemi uglavnom se odnose na nestabilan politički i nepovoljan poslovni ambijent, te previsoka opterećenja na plate radnika.
Iz Privredne komore FBiH smatraju i da bi, prije svega, trebalo pristupiti izmjenama zakonske regulative kroz sveobuhvatnu reformu propisa koji otežavaju poslovanje privrednih subjekata.
Saša Grabovac, izvršni direktor Udruženja ekonomista RS - SWOT, rekao je da je ohrabrujuće da neto dobit preduzeća bilježi nekakav rast. Međutim, on je naveo da je za kvalitativniju ocjenu potrebno pogledati koje su to firme povećale dobit i gdje je tačno nastao taj procenat rasta.
"Treba vidjeti da li je to zasluga nekoliko velikih kompanija u BiH, jer je moguće da je na rast dobiti uticao upravo dobitak nekoliko velikih kompanija, te su na taj način pokrili gubitak manjih firmi", rekao je Grabovac.
Izvor: Nezavisne