Politika

Savjet EU će razmatrati stupanje na snagu SSP-a nakon što se i Parlament BiH izjasni o izjavi

Odluku o stupanju na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) Evropske unije sa Bosnom i Hercegovinom donijeće Savjet Evropske unije (EU) za spoljne poslove nakon što prijedlog teksta zajedničke izjave o opredjeljenosti političkih lidera u BiH za preduzimanje neophodnih reformi u okviru procesa pristupanja BiH Evropskoj uniji bude usvojen u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine.

 
Kako su potvrdili u Direkciji za evropske integracije (DEI) BiH, to je propisano zaključcima Savjeta EU za spoljne poslove od 15. decembra 2014. godine.
 
"Nakon što je napisana posvećenost dogovorena od Predsjedništva BiH, potpisana od političkih lidera BiH i odobrena od Parlamenta BiH, Savjet će odlučiti o stupanju na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između EU i BiH", navedeno je u zaključku Savjeta EU za spoljne poslove. 
 
Predsjedništvo BiH krajem januara usaglasilo modifiovanu izjavu kojom se obavezuje da će institucije vlasti u BiH provesti sve reforme neophodne da bi se uspostavila institucionalna funkcionalnost i efikasnost na svim nivoima vlasti i omogućilo da se BiH pripremi za buduće članstvo u EU kao suverena država koja ispunjava uslove i obaveze za to članstvo. Navedeno je da će u što kraćem roku biti uspostavljen efikasan mehanizam koordinacije institucija svih nivoa vlasti u BiH u procesu pristupanja EU-u.
 
Ratifikacija u EU okončana prije četiri godine
 
Naglašeno je da će institucije u dogovoru s EU i u skladu sa Kopenhaškim kriterijima i pravnom stečevinom EU sačiniti i provesti u skladu sa svojim ustavnim nadležnostima program mjerljivih inicijalnih reformskih mjera, a to se prvenstveno odnosi na ekonomske i socijalne mjere u okviru Sporazuma za rast i zapošljavanje u BiH, koji će imati za cilj da zaustavi negativne ekonomske trendove te pokrene proces rehabilitacije i modernizacije ekonomije, ekonomskog razvoja, otvaranja novih radnih mjesta te stvaranja povoljnog i pravednog socijalnog ambijenta.
 
Narodna skupština RS-a na zahtjev predsjednika tog bh. entiteta Milorada Dodika dala je na zasjedanju prošle sedmice jednoglasnu podršku predloženoj izjavi čime je otklonjena i posljednja prepreka da je potpišu i predsjednici SNSD-a Milorad Dodik, kao i predsjednik Demokratskog narodnog saveza (DNS) Marko Pavić i Socijalističke partije (SP) Petar Đokić. 
 
Prijedlog teksta zajedničke izjave o opredjeljenosti političkih lidera u BiH za preduzimanje neophodnih reformi u okviru procesa pristupanja BiH Evropskoj uniji do kraja ovog mjeseca trebali bi razmatrati oba doma Parlamentarne skupštine BiH. 
 
Stupanje na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju imalo bi značaj za BiH jer se SSP-om potvrđuje državi potpisnici status pridruženog člana te joj se potvrđuje status potencijalnog kandidata za članstvo u EU-u
 
Vlasti BiH i EK 16. juna 2008. godine potpisali su Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP), a od 1. jula te godine na snagu je stupio Privremeni sporazum o trgovini i trgovinskim pitanjima. 
 
Od tadašnjih 27 država članica EU (bez Hrvatske koja je to postale tek 1. jula 2013. godine), Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju BiH sa EU prva je ratifikovala Estonija, 11. septembra 2008, a posljednja zemlja koja je ratifikovala SSP bila je Francuska, 10. februara 2011. godine.
 
No, SSP nije mogao stupiti na snagu jer je za završetak kompletnog postupka preostala odluka Savjeta EU, a da bi došlo do te odluke, bilo je potrebno da BiH učini kredibilan napor ka rješavanju pitanja provedbe presude Evropskog suda za ljudska prava u Strasbourgu u slučaju "Sejdić - Finci".
 
U skladu sa inicijativom Njemačke i Velike Britanije iz novembra prošle godine, što je prihvatila EU, propisano je da ukoliko se novoizabrani predstavnici vlasti u BiH pismenom izjavom obavežu na sprovođenje institucionalnih reformi na svim nivoima države, koje su osmišljene da je učine funkcionalnijom i omoguće joj da efikasnije radi sa EU, obećano je zauzvrat da će ove dvije države tražiti od EU da na snagu stupi SSP. 
 
Stupanjem na snagu SSP BiH ima obavezu da u roku od dvije godine sklopi ugovore o regionalnoj saradnji sa drugim zemljama koje su  potpisale SSP, a sa ciljem povećanja obima saradnje između tih zemalja.
 
Jedan od glavnih ciljeva SSP je uspostava područja slobodne trgovine između BiH i EU. 
 
Pogodnosti SSP-a
 
Nakon stupanja na snagu SSP-a, EU će pružiti u pogledu poslovnog nastanka društava iz BiH tretman koji nije manje povoljan od tretmana koji države članice pružaju vlastitim društvima ili bilo kojem društvu iz bilo koje treće zemlje, zavisno od toga koji je bolji.
 
Isto tako pružiće u pogledu djelovanja subsidijarnih društava i filijala društava BiH osnovanih na njihovoj teritoriji, tretman koji nije manje povoljan od tretmana koji države članice daju vlastitim društvima i filijalama, ili bilo kojem subsidijarnom društvu i filijali iz bilo koje treće zemlje osnovanom na njihovoj teritoriji, zavisno od toga koji je bolji. 
 
Nakon stupanja na snagu SSP-a, subsidijarna društva imaće pravo sticanja i uživanja vlasničkih prava nad nekretninama kao i društva BiH, a u pogledu javnih dobara/dobara od opšteg interesa, ista prava koja uživaju društva BiH, kad su ta prava potrebna za obavljanje privrednih djelatnosti radi kojih su osnovana. 
 
Od dana stupanja na snagu SSP-a BiH će odobriti potpunom i ekspeditivnom primjenom svojih postojećih propisa i procedura, kupovinu nekretnina u BiH državljanima država članica. 
 
BiH će takođe uspostaviti nezavisna nadzorna tijela s dovoljnim finansijskim i ljudskim potencijalima s ciljem efikasnog praćenja i garantovanja provođenja nacionalnog zakonodavstva o zaštiti ličnih podataka. 
 
Očekuje se da od stupanja na snagu SSP-a, BiH ima direktnu ekonomsku i političku korist. Jača se pozicija BiH u regionu i svijetu, daju pozitivni signali investitorima, obezbeđuju bolje poštivanje principa pravde, slobode, sigurnosti i sl. Indirektne koristi od stupanja na snagu SSP su povećanje investicija, zapošljavanje, rast bruto domaćeg proizvoda, porast izvoza, budući da je EU, ne samo najveći trgovinski partner već i najveći investitor u BiH.
 
izvor: AA
Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog