Zanimljivosti
Da li mi mijenjamo budućnost, ili ona mijenja nas?
Naša prošlost utiče na sadašnjost koja mijenja budućnost. Ipak, ako bismo vrijeme mogli da posmatramo kao prostor, zar ne bi budućnost mogla da utiče i na prošlost i na sadašnjost?
Nevjerovatna nova studija ukazuje da je tako nešto moguće, a dokazi se mogu vidjeti u svijetu kvantne mehanike.
Američki naučnici sproveli su niz eksperimenata, kako bi ispitali kvantna mehanička svojstva čestica.
One su bile potpuno nedefinisane prije mjerenja, koje inače izaziva njihov pad u konačno stanje, opisano čuvenim misaonim eksperimentom o Šredingerovoj mački.
Profesor Kejter Murh sa Univerziteta u Vašingtonu otkrio je da poznavanjem budućnosti ishoda čestice, njeno stanje u prošlosti postaje izmijenjeno. Drugim riječima, predviđanje budućih događaja može da promijeni prošlost.
Ako se to pokaže istinitim u našem “klasičnom” svijetu, to bi moglo da znači da je ono što radimo danas možda pod uticajem odluka koje je donijela buduća verzija nas samih.
Sve to ostaje na nivou pretpostavki, ali su fizičari već napravili uređaj, koji im omogućava da mjere krhke kvantne sisteme i provjere da li je to slučaj u kvantnom svijetu.
Profesor Murh svoja otkrića poredi sa situacijom u kojoj ste zaboravili gdje ste u kući ostavili ključeve.
U kvantnom svijetu, oni mogu da postoje simultano u svakoj od soba. Kada ih na posljetku pronađete u kuhinji, u klasičnom svijetu jasno je da su tu bili od početka, ali u kvantnom je to i dalje neizvjesno.
Ipak, Murh je uspio da pokaže da se zaključivanjem unazad mogu bolje odrediti njihove pozicije u prošlosti.
Takođe, to možda znači da vrijeme, poznato kao strela u klasičnom svijetu, u kvantnom možda ima dvije glave.
“Nije jasno zašto se u stvarnom svijetu sačinjenom od mnoštva čestica, vrijeme kreće isključivo unapred, a entropija povećava”, dodaje Murh.
“Ali mnogi ljudi rade na tom problemu i očekujem da će on uskoro biti rješen”, kaže on.
izvor: B92