Vijesti
Uslovi Brisela na stolu do 12. februara
Političari BiH do 12. februara moraju da usvoje izjavu o poštovanju preporuka Evrope. EU traži reforme, privatizaciju energetskog sektora, smanjenje poreza na plate...
Evropski put BiH je na prekretnici. Brisel je bukvalno ucijenio, dajući domaćim političarima i parlamentu rok da do 12. februara usvoje izjavu Predsjedništva BiH o ispunjavanju konkretnih preporuka EU. Poručeno je da je na stolu "ponuda koja se ne smije odbiti", jer, u suprotnom, slijedi blokada finansijske pomoći i - izolacija.
Poruku su prenijeli šefovi diplomatija Njemačke i Velike Britanije, Frank Valter Štajnmajer i Filip Hamond. Suština nove, njemačko-britanske inicijative je da se domaće institucije pismeno obavežu da će konačno provesti reforme neophodne za stupanje na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruženju koji je potpisan još 2008.
Gotovo svi političari u FBiH i RS su deklarativno podržali novu inicijativu EU. Brisel zahtijeva korjenite reforme u oblasti ekonomije i socijalne zaštite, u skladu sa dokumentom EU "Rast i zapošljavanje". Neke od preporuka traže radikalne promjene u privredi, javnoj upravi i socijalnoj sferi. Sve to je uslov da bi BiH počela pregovore o pristupanju Uniji. Kako saznajemo u Savjetu ministara BiH, EU traži privatizaciju elektroenergetskog sektora, smanjenje poreza na plate, pojeftinjenje radne snage u zemlji kako bi se omogućila brža realizacija stranih investicija! Zahtijeva se funkcionalnost institucija, najavljuje žestoka borba protiv korupcije, oštre mjere kontrole rada javnih preduzeća, poreske i druge inspekcije.
- Ključni zahtjevi biće drastično smanjenje poreskih opterećenja na plate, privatizacija državnih firmi - "Telekoma", elektroprivrede, šumskih gazdinstava... - tvrde sagovornici Novosti u diplomatskim krugovima.
Naglašeno je da su u BiH opterećenja u privredi najveća u Evropi. Brisel državna preduzeća u BiH vidi kao "krave muzare" i izvor ogoromne moći stranačkih lidera. Podržavaju se zahtjevi MMF kad je riječ o promjeni zakona o radu, kao i odnosa prema investitorima.
Dokument EU "Rast i zapošljavanje" su podržali MMF, Svjetska banka i Evropska banka za obnovu i razvoj. Dakle, iza njega stoje "gospodari političkog i ekonomskog života", čega su svjesni i političari u BiH.
Najviši zvaničnici RS su, zbog složenih zahtjeva Brisela, tražili da bude korigovana prvobitna izjava Predsjedništva BiH o evropskom putu i da se jasno naglasi da će reforme biti provođene u skladu sa "Dejtonom" i Ustavom kako RS ne bi izgubila neke od nadležnosti u ovom obimnom poslu. Predsjedništvo BiH je uvažilo zahtjeve RS.
Predsjednik i premijer RS, Milorad Dodik i Željka Cvijanović, poručili su da RS u potpunosti podržava novu inicijativu u BiH.
- RS priprema usvajanje tridesetak zakona iz oblasti ekonomije i socijalne zaštite koji bi bili praktičan odgovor preporukama EU - kazao je Dodik.
Predsjednik Narodne skupštine RS Nedeljko Čubrilović, kaže, za "Novosti", da je pred parlamentom veliki posao.
- RS je opredijeljena da odlučno radi na ispunjavanju evropskih uslova u skladu sa Ustavom i uz puno uvažavanje svih nivoa vlasti u zemlji - kazao je Čubrilović. - Nećemo pristati na zahtjeve koji budu na štetu Srpske.
Strateški cilj
Predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić rekao je da je EU strateški cilj BiH, što je potvrđeno i u usvojenoj zajedničkoj izjavi Predsedništva BiH o prihvatanju zaključaka Savjeta za spoljne poslove EU od 15. decembra prošle godine. Tokom sastanka Ivanića sa delegacijom Evropske narodne stranke ocjenjeno je da obnovljeni pristup EU, novom njemačko-britanskom inicijativom, može da podstakne dugoočekivanu obnovu puta BiH ka EU i približi je Evropi konkretnim koracima.
izvor: Novosti