Vijesti

Studenti medicine: U zdravstvenom sistemu RS postoji višak nemedicinskog kadra

„U zdravstvenom sistemu postoji višak nemedicinskog kadra kao što su kućni majstori, pravnici, ekonomisti, eksperti za istraživanje tržišta i razni menadžeri, a ne ljekari i medicinari zdravstvene njege“, istakli su iz Saveza studenata Medicinskog fakulteta Banjaluka.

Savez je reagovao saopštenjem na Vladinu odluke da se u RS ograničava prijem novih radnika i produženje postojećih ugovora o radu za radnike na određeno vrijeme, u svim javnim zdravstvenim ustanovama i fondovima u RS.

Podsjećamo, za prijem novih radnika ili produženje postojećih ugovora o radu, neophodno je dobiti odobrenje Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, uz detaljno obrazloženje.

Savez studenata Medicinskog fakulteta je apsolutno saglasan da se u zdravstvenom sistemu treba izvršiti kompletna sistematizacija radnih mjesta i da se da na uvid javnosti koliko ljekara i kojih specijalizacija je potrebno zdravstvenom sistemu, rečeno je u saopštenju. 

„Poznato da u zdravstvenom sistemu postoji višak nemedicinskog kadra kao što su kućni majstori, pravnici, ekonomisti, eksperati za istraživanje tržišta i razni menadžeri, a ne ljekari i medicinari zdravstvene njege. S tim u vezi predlažemo da se uvede rigorozna kontrola i zaustavi zapošljavanje nemedicinskog kadra u čitav sistem zdravstvene zaštite koji ne doprinosi sistemu nego stvara nepotrebne troškove. Takođe je poznato je da jedino stručni medicinski tehničari i ljekari specijalisti „donose novac“ svakoj pojedinačno ustanovi“, rekli su iz Saveza.

Ovim putem oni iniciraju da se nastavi pozitivna praksa zapošljavalja najboljih svršenih studenata Medicinskog fakulteta, koja je uvedena prije sedam godina u zajedničkoj saradnji Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite, Medicinskog fakulteta Banjaluka, Univerzitetske bolnice „Klinički centar“ Banjaluka kojoj se od prošle godine pridružio i Zavod za fizikalnu medicinu rehabiliticiju „dr Miroslav Zotović“.

„Ovim aktivnostima će se smanjiti trend odlaska ljekara u zemlje Evropske unije a, studentima vratiti nada da vrijedi učiti i biti među najboljima“, rečeno je u saopštenju.

Takođe su stava da apsolutnu prednost pri zapošljavanju diplomiranih medicinara zdravstvene njege imaju studenti koji su završili studijski program zdravstvena njega na Medicinskom fakultetu u odnosu na ekvivalentne diplomce sa privatnih visokoškolskih ustanova.

„Razlozi su i više nego opravdani jer je Medicinski fakultet Univerziteta u Banjoj Luci javni fakultet čiji se studenti finansiraju ili sufinansiraju iz budžeta Vlade Republike Srpske, koja ulaže nemali novac u školovanje svakog pojedinačnog studenta. S tim u vezi je logično da diplomci čije je školovanje fininsirala Vlada, a koji su diplomirali na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Banjoj Luci, imaju prednost da se zaposle, na primjer u Univerzitetskoj bolnici „Klinički centar“ koja je univerzitetska i nastavna baza Medicinskog fakulteta“, ističu studenti.

Oni takođe predlažu da Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite i Ministarstvo prosvjete i kulture ozbiljno razmotre inicijativu da se u svim osnovnim školama u Republici Srpskoj uspostave stomatološke ambulante, čiji će stomatolozi brinuti o oralnom zdravlju učenika.

„Prevencija bolesti zuba osnovaca bitno će smanjiti troškove na sekundarnom i tercijarnom nivou, kvalitet života i zdravlja nacije će se bitno popraviti, a ogroman broj nezaposlenih mladih stomatologa dobiti prvi posao i kroz rad vratiti društvu koje je uložilo ozbiljan novac u školovanje“, kažu studenti. 

autor: Frontal
Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog