Vijesti
Potpisan Memorandum o saradnji
Predstavnici Unije udruženja poslodavaca, Konfederacije sindikata radnika i Unije sindikata radnika u zdravstvu Republike Srpske potpisali su danas u Banjaluci Memorandum o saradnji kojim žele podstaći socijalni dijalog, kolektivno pregovaranje i generalno razvijati kulturu dijaloga u Srpskoj.
Memorandum su potpisali predsjednici Unije udruženja poslodavaca Predrag Zgonjanin, Konfederacije sindikata radnika Obrad Belenzada i Unije sindikata radnika u zdravstvu Republike Srpske Željko Šukalo.
Potpisnici memoranduma saglasni su da će se posebno zalagati da, u okviru reforme radnog zakonodavstva, bude donesen zakon o kriterijumima za učešće u tripartirnom odlučivanju i utvrđivanju reprezentativnosti za kolektivno pregovaranje poslodavaca i sindikata.
Zgonjanin je, nakon potpisivanja memoranduma, rekao da su potpisnici danas izjasnili jasnu i zdravu volju, bez pritiska, da sarađuju u svim pitanjima važnim za razvoj svake od organizacija, i Republike Srpske.
On je ponovio stav Unije udruženja poslodavaca Srpske da Zakon o radu treba promijeniti i da se od toga ne odustaje.
Zgonjanin je naveo da je Unija učestvovala i dala prijedloge za ekonomsku politiku i budžet Srpske za narednu godinu, te da je tražila amandmane, ali da nije bila u stanju podržati paket ova dva dokumenta.
Belenzada je rekao da potpisivanje memoranduma predstavlja novi početak u socijalnom dijalogu, ističući da su sve tri strane ocijenile da postoji potreba da se čuju glas i problemi ljudi koje predstavljaju ove organizacije.
"Cilj memoranduma nije eliminacija bilo koga i uskakanje umjesto nekoga, već da se na sasvim drugačiji, kvalitetniji način rješavaju problemi i radnika i ukupno privrede Srpske", naveo je Belenzada.
Ukazujući na to da je privreda preopterećena, on je rekao da se i dalje "socijala drži u privredi, a ne u državi".
"Svugdje u svijetu je normalno mjesto socijale u državi, a ne u privredi. Držanje socijale u privredi koči razvoj privrede, a samim tim i razvoj države", rekao je Belenzada.
Govoreći o Zakonu o radu, Belenzada je naveo da Republika Srpska treba da pripremi sve zakone iz radno-pravne oblasti i sve usvojiti u paketu, da ne bi bilo kontradiktornosti.
"Naš stav je jasan - Zakon o radu treba urediti i uravnotežiti odnose, treba pripremiti set radno-pravnih zakona, da bi se zaokružilo radno-pravno zakonodavstvo i da svi znamo koja su nam prava, a koje obaveze", rekao je Belenzada.
On je rekao i da su ekonomska politika i budžet Republike Srpske za narednu godinu kontradiktorni.
"Vlada bi morala da hitno promijeni ono što je napisala u ekonomskoj politici i budžetu i da hitno donese reforme, zaštiti domaću proizvodnju i stimuliše izvoz, jer to je jedini način da oživimo privredu", naveo je Belenzada.
Šukalo je naglasio da današnje potpisivanje memoranduma predstavlja novo poglavlje u socijalnom dijalogu.
"Smatram da ubuduće neće biti apriori pravo jednih da odlučuju u ime svih nas ostalih i da će se ovim putem i naš glas čuti, a jedina želja je da svim zaposlenima bude bolje", rekao je Šukalo, dodajući da bez jake i dobre privrede nema ništa boljeg ni u zdravstvu.
Predsjednik Strukovnog sindikata doktora medicine Republike Srpske Miodrag Femić istakao je da socijalni dio koji drži Srpsku mora da živi od svog rada.
"Danas krećemo da radimo dalje, da se ispoštuje zakon koji postoji i da se donesu izmjene i dopune određenih zakona koji su od vitalnog značaja ne samo za zdravstvene radnike, već za sve radnike u privredi. Radnik u ovoj zemlji više ne može da živi od svog rada", rekao je Femić, koji je i potpredsjednik Unije sindikata radnika u zdravstvu.
Predsjednik Sindikata radnika zaposlenih u energetici Slobodan Ostojić naveo je da zaposleni u energetici proizvode novac i da imaju pravo da učestvuju u mnogim razgovorima.
Ostojić, koji je i potpredsjednik Konfederacije sindikata Republike Srpske, kaže da je Sindikat energetike otvoren za razgovore sa svima, sa poslodavcima i predstavnicima Vlade i sa drugim sindikatima, ali da je jedan od uslova da se ne diraju dostignuta prava radnika.
izvor: Srna