BiH

Zgradi HE na Drini treće mjesto na CEMEX nagradi u Meksiku

Projekat zgrade Hidroelektrane na Drini u Višegradu osvojio je visoko treće mjesto u kategoriji javnih i poslovnih objekata, na Međunarodnom takmičenju CEMEX Building Award održanom u Meksiku u izuzetno jakoj konkurenciji.

Na ovom prestižnom takmičenju, na kojem je učestvovalo 714  objekata izgrađenih u BiH, Brazilu, Kolumbiji, Kosta Riki, Gvatemali, Meksiku, Crnoj Gori, Nikaragvi, Panami, Poljskoj, Puerto Riku, Dominikanskoj Republici, Češkoj, Tajlandu i Ujedinjenom Kraljevstvu, predstavljena su najbolja arhitektonska i građevinska dostignuća svijeta.

 Žiri, sastavljen od 17 stručnjaka iz šest zemalja, prepoznao je zgradu Hidroelektrane na Drini kao jednu od najboljih kada je riječ o novim konceptualnim, tehničkim i estetskim rješenjima. 

Brane Mitrović, arhitekta projekta Upravne zgrade preduzeća Hidroelektra na Drini u Višegradu Hidroelektrane na Drini rekao je da ova zgrada predstavlja odraz okruženja u kojoj se nalazi.

 “Pokušali smo primjenom lokalnih materijala, odnosno kamena i drva, da približimo ljudima sa strane prirodu tih materijala i kvalitet koji oni posjeduju. Ovo su male sredine i imaju neke svoje specifične i lične pečate, a ako ih ovim putem predstavimo svijetu onda je to uspjeh za nas. Meni je izuzetna čast što smo osvojili nagradu u ovako brojnoj i jakoj konkurenciji i, iako je treća, meni je najdraža u karijeri” rekao je Mitrović.

 U istoj kategoriji prvo mjesto odnio je „Jumex Museum” u Meksiku, drugo mjesto pripalo je objektu „Arena da Amazonia” u Brazilu, a treće mjesto zgrada Hidroelektrane na Drini u Višegradu dijeli sa školom "Nohemí Morales de Arjona"  u Gvatemali.

Upravna zgrada "Hidroelektrana na Drini", sagrađena od kamena, drveta i stakla, dominira trgom u Andrićgradu, ali se u isto vrijeme savršeno uklapa s okolinom.

 Raspolaže sa više od 3.000 metara kvadratnih korisnog prostora, a, prema zamisli arhitekte, pri njenoj gradnji na eksterijeru kombinovana je tanka lamperija i hercegovački kamen.

 Teslin transformator koji je postavljen u zgradi je po uzoru na transformator u Muzeju "Nikola Tesla" u Beogradu. Drveni prozori odlično se ističu na kamenoj fasadi, a dominantni ulazni hol je u kombinaciji kamena, drveta i stakla. Unutrašnja organizacija prostora je u skladu sa standardima savremenog poslovanja. 

Bosnu i Hercegovinu je pored zgrade Hidroelektrane na Drini predstavljao i projekat stambene zgrade Horizont Centra u Banjaluci.


Oba objekta odabrana su na nacionalnom takmičenju koji je ove godine održan u Banjaluci.Bosnu i Hercegovinu je pored zgrade Hidroelektrane na Drini predstavljao i projekat stambene zgrade Horizont Centra u Banjaluci. Oba objekta odabrana su na nacionalnom takmičenju koji je ove godine održan u Banjaluci.

izvor: Frontal

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog