Politika

Cilj nove Vlade RS: Jaka RS sa modernim i stabilnim institucijama, Republika sa više stanovnika

Naš cilj i naš zadatak je jaka, stabilna, prosperitetna, demokratska Republika Srpska, sa očuvanim nadležnostima, koje su joj date Dejtonskim sporazumom, i sa institucionalnim kapacitetom koji će moći da odgovori na potrebe svih njenih građana, istakla je danas u Banjaluci mandatar za sastav Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović.

Ona je predstavila ključne reformske oblasti Vlade Republike Srpske u narednom periodu, a to su politika podrške oporavku privrede i novom privrednom rastu, reforma javnog sektora, fiskalna konsolidacija i evropske integracije.

"Naš cilj je da, realizacijom planiranih politika i reformi, izgradimo efikasniju i efektivniju javnu upravu, koja će pružati kvalitetnije i brže usluge građanima, uz nižu `cijenu koštanja`. Ujedno, da dodatnom fiskalnom disciplinom, unapređenjem procesa naplate svih javnih prihoda i pojačanom kontrolom trošenja javnih sredstava, obezbijedimo uštede u javnoj potrošnji, a time i dodatne izvore za podršku privredi", rekla je Cvijanovićeva predstavljajući ekspoze poslanicima u parlamentu Srpske. 

Ona je naglasila da će biti obezbijeđena dodatna podrška privredi i povećanje zaposlenosti u realnom sektoru, rasterećenjem privrede, ukidanjem parafiskalnih davanja, te rasterećenjem rada na novozaposlene radnike. 
 
Mandatar za sastav Vlade Republike Srpske je naglasila da će borba protiv kriminala i korupcije biti prioritet u radu Vlade. 
 
Kada je riječ o evropskim integracijama, naglasila je da RS ima jasan stav o provođenju odluke Evropskog suda za ljudska prava u slučaju `Sejdić i Finci` i o uspostavljanju mehanizma koordinacije, te uopšte o kretanju BiH ka EU. 
 
"Obezbijedićemo dalje unapređenje visokog, ali i srednjeg obrazovanja, da bismo planskim obrazovanjem i kvalifikacijama u skladu sa potrebama tržišta rada došli do izvjesnijeg zaposlenja, a time i veće stope zaposlenosti", rekla je Cvijanovićeva. 
 
Ona je napomenula da će se Vlada Srpske sa posebnom pažnjom odnositi prema omladini, penzionerima, osobama sa invalidtetom i boračkim kategorijama. 
 
Cvijanovićeva je navela da se realizacijom planiranih politika želi obezbijediti dodatna ekonomska, fiskalna i finansijska stabilnost Republike Srpske, a time i dugoročno poboljšanje položaja svih kategorija društva. 
 
"Te reformske politike podrazumijevaju fiskalno i strukturno prilagođavanje i sigurno je da će neke od njih, kratkoročno posmatrano, biti veoma restriktivne, a neke mjere nepopularne, ali one nemaju alternativu i moraće se odlučno provoditi ako želimo da stvorimo uslove za brži privredni rast, povećanje zaposlenosti i standarda stanovništva", dodala je Cvijanovićeva.

Podrškom privredi do njenog rasterećenja

Cvijanovićeva je predstavila osnovne mjere za oporavak privrede i podsticaj privrednog rasta koje će biti realizovane kroz sljedeće politike:

1) Stimulativna poreska politika, kroz rasterećenje i poboljšanje likvidnosti privrede 

2) Javne investicije

3) Reforma tržišta rada i poboljšanje ekonomskog i socijalnog položaja radnika

4) Unapređenje stečajnog postupka

5) Politike u poljoprivredi

"Svjesni smo da će provođenje mjera za oporavak i novi rast privrede biti najvažniji i najteži zadatak nove vlade. Bez privrednog rasta dugoročno nećemo uspjeti u potpunosti konsolidovati javne finansije, niti provesti reformu javnog sektora", rekla je Cvijanovićeva predstavljajući danas ekspoze poslanicima u parlamentu Srpske. 

Ona je navela da će u 2015. godini Vlada realizovati projekat uspostavljanja registra svih "parafiskalnih" davanja, koji je započet u ovoj godini, a obustavljen zbog poplava. 

Cvijanovićeva je kazala da će Vlada Srpske, posredstvom Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje BiH, pokrenuti inicijativu za izmjene Zakona o porezu na dodatu vrijednost, s ciljem produženja roka za plaćanje PDV-a, u skladu sa zahtjevima poslovne zajednice. 

Ona je precizirala da će energetski sektor nastaviti da bude jedna od ključnih poluga ekonomsko-privrednog razvoja Republike Srpske. 

U oblasti rada i zapošljavanja, navodi Cvijanovićeva, Vlada će dijalogom i saradnjom sa socijalnim partnerima raditi na stvaranju povoljnog ambijenta za privređivanje, unapređenje kolektivnog pregovaranja, ostvarivanje i zaštitu prava zaposlenih konvencionalnim i alternativnim metodama rješavanja sporova. 
 
Cvijanovićeva je najavila i novi Zakon o stečajnom postupku. 
 
"Donijećemo novi Zakon o stečajnom postupku, kojim će se na drugačiji i efikasniji način urediti kontrola i nadzor nad radom stečajnih upravnika, a u cilju obezbjeđenja uslova za stvaranje dobrog poslovnog ambijenta i efikasnije sprovođenje stečajnog postupka, kao i efikasnije reorganizacije privrednih društava i transparentnijeg namirenja stečajnih povjerilaca. Ujedno, pooštrićemo pitanje odgovornosti za sve one koji svojom neodgovornošću ili neadekvatnim djelovanjem dovedu preduzeće pred stečaj".
 
Značajno poboljšati efikasnost rada javnog sektora

Problemi javnog sektora su naročito izraženi u pravosuđu i drugim institucijama koje se bave imovinskim i ugovornim odnosima u privredi, rekla je Željka Cvijanović.
 
"Dugoročni privredni napredak nije moguć ni bez podizanja kvaliteta obrazovanja, od osnovne škole do doktorskih studija. Visok stepen neefikasnosti postoji u radu pojedinih javnih preduzeća. Reforma javnog sektora podrazumijeva uspostavljanje efikasnije i efektivnije javne uprave, što dovodi do ušteda u javnoj potrošnji, a time i bolje alokacije javnih sredstava", dodala je ona.
 
Precizirala je da će reforma javnog sektora obuhvatiće slijedeće oblasti:
 
1) Reforma Vlade i republičke uprave,
2) Reforma lokalne samouprave,
3) Reforma javnih preduzeća,
4) Reforma zdravstvenog sektora
5) Reforma finansijskog sektora
6) Reforma pravosuđa i borba protiv kriminala i korupcije
7) Reforma obrazovanja
8) Politike u oblasti penzijskog i invalidskog osiguranja
9) Politike u oblasti boračko-invalidske zaštite.
 
Kada je u pitanju reforma Vlade, Cvijanovićeva je najavila da će se izraditi analiza i izvršiti klasifikacijaradnih mjesta u strukturama držvne službe, sačiniti standardizovani opisi poslova svakog radnog mjesta i sa tim uskladiti sistematizacija, ojačati kapaciteti za upravljanje ljudskim potencijalima u svim organima, modernizovati procesi rada, jačati odgovornosti zaposlenih u organima republičke uprave, te unaprediti rad upravne inspekcije.
 
U 2015. godini Vlada RS će pristupiti izradi novog strateškog razvojnog dokumenta koji će definisati pravce razvoja lokalne samouprave u Republici Srpskoj u periodu 2016-2020. godina, kazala je Cvijanovićeva. 
 
"Uštedama kroz svođenje broja zaposlenih na optimalan nivo i izjednačavanjem plata sa platama zaposlenih u javnoj upravi, otvoriće se prostor za dodatna ulaganja i efikasnije i profitabilno poslovanje. Cilj je efikasno upravljanje i uspješno poslovanje javnih preduzeća, kako bi ostvarili značajniju dobit, koja bi bila stavljena u punu funkciju razvoja privrede i RS", objasnila je ona.
 
Pored toga reformom javnih preduzeća uspostaviće se profitabilni subjekti, uz punu odgovornost organa upravljanja za postignute rezultate.
 
"Reformom u zdravstvenom sektoru uspostaviće se daleko jači sistem odgovornosti u svakoj zdravstvenoj ustanovi, gdje svaki osnivač ustanove i njen rukovodilac snose punu odgovornost za njeno poslovanje, ne umanjujući kvalitet usluge osiguranika. Kada je riječ o primarnoj zdravstvenoj zaštiti, jasno je da Fond zdravstvenog osiguranja samo „kupuje“ usluge od Domova zdravlja, čiji su osnivači i upravljači jedinice lokalne samouprave, te da odgovornost za neracionalno zapošljavanje moraju da snose jedinice lokalane samouprave", rekla je Cvijanovićeva.
 
Dodala je da u cilju obezbjeđenja dodatnih sredstava za finansiranje zdravstvene zaštite, Vlada RS je dala podršku izdvajanju dijela sredstava iz akciza na duvan i alkohol, kao štetnih proizvoda koji višestruko povećavaju rizik zdravstvenog osiguranja, na čemu će insistirati i u 2015. godini, jer je donošenje ovih zakonskih rješenja u nadležnosti zajedničkih institucija BiH.

U okviru reforme finansijskog sektora razmotriće se  objedinjavanje nadzora finansijskog sektora, sa ciljem efikasnijih kontrola od strane jednog nadzornog organa  umjesto sadašnja tri na ukupnom finansijskom sektoru, te raditi na poboljšanje propisa.

"Izradićemo novi Zakona o bankama, koristeći preporuke Bazelskog komiteta i međunarodnih finansijskih institucija, te direktive EU. U izradi propisa, posebnu pažnju ćemo usmjeriti na upravljanje rizicima bankarskog poslovanja, jačanje kontrolne funkcije Agencije za bankarstvo RS, sa akcentom na razvijanje posebnog režima sistemske i konsolidovane supervizije", rekla je Cvijanovićeva.

Kada je u pitanju reforma pravosuđa i borba protiv kriminala i korupcije, ona je kazala da je RS iskazala jasno opredjeljenje za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije osnivanjem Specijalnog tužilaštva, Službe za suzbijanje organizovanog kriminaliteta i korupcije, Agencije za upravljanje oduzetom imovinom, te usvajanjem Strategije za borbu protiv korupcije kao i provedbenog Akcionog plana. 

"Vlada Republike Srpske će u okviru Strukturalnog dijaloga i u narednom periodu insistirati na redefinisanju mjesta i uloge Suda i Tužilaštva BiH kao i Visokog sudskog i tužilačkog savjeta posebno vodeći računa o ustavnom uređenju i nadležnostima Republike Srpske. U tom smislu Republika Srpska će insistirati na reorganizaciji izbora tužilaca imajući u vidu iskustva zemalja iz okruženja".

U sklopu reforme obrazovanja, Cvijanovićeva je rekla da će Vlada RS obezbijediti kontinuiranu analizu Nastavnih programa u osnovnim i srednjim školama da bi ih prilagodili potrebama savremenog društva i potrebama budućih radnika ili studenata, i u skladu s tim obezbijedila adekvatnost broja predmeta, obima gradiva, te izučavanih tema i oblasti.

"Za uspješno visoko obrazovanje potrebno je izvršiti čitav niz intervencija u ovoj oblasti, ali i reformisati osnovno i srednje obrazovanje. Visoko obrazovanje mora pred studente postaviti ciljeve u skladu sa savremenim društvenim kretanjima, potrebama tržišta i razvoja društva, a to podrazumijeva i redefinisanu ulogu profesora, kao i samog studija koji će studente s jedne strane pripremiti za uspješan rad, a s druge strane podstaći ih i da sami kontinuirano uče i usavršavaju se", objasnila je Željka Cvijanović.

Provođenje fiskalne konolidacije je veliki izazov koji se nalazi pred ovom Vladom

"Fiskalna konsolidacija je jedna od ključnih pretpostavki za razvoj stabilne i održive ekonomije. Da bi se izbjegla finansijska kriza i osigurao nivo budžetskog deficita i javnog duga u okvirima pravila EU potrebno je obezbijediti izbalansiran budžet", kazala je Cvijanovićeva.

Unapređenje fiskalne discipline uz smanjenje javne potrošnje biće realizovano kroz sljedeće mjere:

1) Pojačana kontrola trošenja javnih sredstava

2) Nova politika zaduživanja

3) Smanjenje broja zaposlenih u javnoj upravi

4) Unapređenje procesa naplate svih javnih prihoda

5) Program suzbijanja sive ekonomije.

Usvajanjem Zakona o fiskalnoj odgovornosti, te novim Zakonom o finansijskom upravljanju i kontroli u javnom sektoru, pojačaće se kontrola trošenja javnih sredstava, objasnila je Cvijanovićeva.

Dok će novom politikom zaduživanja Vlada jasno definisati prioritetne oblasti koje će moći da budu finansirane iz kreditnih sredstava, odnosno zaduženjem Republike. 

"Ključni kriterij kod određivanja prioritetnih oblasti biće uticaj navedene investicije na privredni rast Republike Srpske, te dodatno zapošljavanje. Na taj način, moguće je i odustajanje od nekih projekata za koje se procijeni da nam u ovom momentu ne donose efekte koje smo prvobitno očekivali ili da nisu dovoljno profitabilni".

Broj zaposlenih u javnom sektoru, uključujući i jedinice lokalne samouprave, je prevelik u odnosu na veličinu Republike Srpske i finansijski kapacitet njene privrede, te će Vlada tražiti od svih institucija javnog sektora da izvrše optimizaciju broja zaposlenih, zaključila je Cvijanovićeva.

Ona je naglasila da će borba protiv „sive ekonomije“ biće jedan od prioriteta u radu Vlade.

"Donijećemo Program za suzbijanje sive ekonomije kako bi se uticalo na smanjenje učešća neformalne ekonomije u ukupnom bruto domaćem proizvodu, i doprinijelo boljem punjenju budžeta i vanbudžetskih fondova, te smanjenju nelojalne konkurencije i nejednakih uslova poslovanja. Na taj način, preduzećemo i sve aktivne mjere u cilju sprječavanja rada na crno".

Evropski put ostaje opredjeljenje i nove Vlade Republike Srpske

Nova Vlada RS nastaviće da jača svoje institucionalne i kadrovske kapacitete za provođenje evropskih obaveza, i da postepeno usklađuje svoje zakonodavstvo sa propisima Evropske unije, kazala je Cvijanovićeva.

"Ukratko, Vlada će, kao i do sada, težiti uspostavljanju mehanizma koordinacije između svih nivoa vlasti u BiH, kako bi se obezbijedilo njihovo organizovano, izbalansirano i koordinisano kretanje ka Evropskoj uniji, ali i obezbijedila sredstva iz fondova EU", potvrdila je ona.

Cvijanovićeva je naglasila da će po pitanju mehanizma koordinacije i provođenja sudske odluke Sejdić-Finci, Vlada poštovati donesene zaključke Narodna skupština Republike Srpske. 

"Regionalna i međuregionalna saradnja i dobrosusjedski odnosi biće prioritet i nove Vlade, i to ne samo zato što se to zahtijeva od svih država kandidata i potencijalnih kandidata za članstvo u EU, već zato što je to potreba i interes Republike Srpske. Nastavićemo da njegujemo dobre odnose sa evropskim i neevropskim regijama, kao i sa našim okruženjem".

Za kraj Željka Cvijanović je poručila da  je cilj Vlade RS jaka Republika Srpska sa modernim i stabilnim institucijama, održivom ekonomijom u kojoj će biti više posla, ali i brojnija zajednica – Republika sa više stanovnika. 

Cijeli ekspoze pogledajte ovdje

autor: Frontal

 

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog