BiH
EFTA ubija domaći agrar?
Od 1. januara naredne godine bescarinski uvoz iz Švajcarske, Lihtenštajna, Norveške i Islanda. I Bosna i Hercegovina ima pravo da izvozi u ove zemlje, ali nema sertifikate za svoju robu
Od 1. januara u BiH će biti omogućen uvoz bez carine većine proizvoda iz Švajcarske, Lihtenštajna, Norveške i Islanda. Istovremeno, Bosni i Hercegovini se otvara veliko tržište, jer na snagu stupa Sporazum o bescarinskoj trgovini sa članicama Evropske asocijacije za slobodnu trgovinu (EFTA).
I dok nadležni uvjeravaju da je riječ o obostranoj saradnji, jer će Bosna i Hercegovina za svoje proizvode imati tržište od 13 miliona stanovnika, mnogi smatraju da će i ovaj sporazum biti štetan po domaću proizvodnju i da bi mogao dotući domaći agrar!
Istovremeno, na snagu će stupiti i sporazum između BiH i Švajcarske o ukidanju tarifa na poljoprivredne proizvode, kako obrađene, tako i sirovine.
U Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa kažu da će primjena sporazuma omogućiti unapređenje trgovinske i ekonomske saradnje na obostranu korist, kao i plasman domaćeg voća i povrća na tržišta članica EFTA.
Ulaskom Hrvatske u Evropsku uniju, BiH je izgubila i to tržište za proizvode životinjskog porijekla, pa je, kažu nadležni, sporazumom sa članicama EFTA obezbijeđeno novo tržište.
- Sporazum sa EFTA ne samo da će omogućiti slobodan plasman domaće robe na tržišta Švajcarske, Norveške, Islanda i Lihtenštajna, već će uticati i na povećanje konkurentske sposobnosti domaće privrede i stvoriće uslove za rast direktnih stranih investicija u zemlji - naglasili su u Spoljnotrgovinskoj komori BiH.
U BiH se iz zemalja članica EFTA najviše uvoze namještaj, kućni aparati, industrijske mašine, prerađevine od mesa i mlijeka, riba, slatkiši...
- Lijepo zvuči informacija da se BiH otvara tržište od 13 miliona stanovnika, ali bojim se da će i zemlje članice EFTA, baš kao i EU, tražiti od domaćih proizvođača sertifikate za izvoz mlijeka, mesa, voća i povrća, koje oni u ovom trenutku nemaju. U tom slučaju samo će se povećati uvoz hrane u BiH, a dodatno uništavati domaća proizvodnja - kaže predsjednik Pokreta potrošača RS Dragovan Petrović
On tvrdi da EU i ostale razvijene zapadne zemlje formalno dozvoljavaju BiH da izvozi hranu na njihovu teritoriju, ali pod uslovom da zadovolji potrebne standarde koje prate određeni sertifikati o kvalitetu proizvodnje i proizvoda.
- Brojni domaći proizvođači mesa, mlijeka, voća i povrća imaju kvalitetne proizvode, ali nisu obezbijedili potrebne sertifikate i tu se sva priča oko povećanja izvoza završava. Sve dok je tako, naši proizvođači neće biti konkurentni - zaključio je Petrović.
Predsjednik Udruženja poljoprivrednika - mljekara RS Vladimir Usorac kaže, za "Novosti", da stočari i ratari imaju obećanja nadležnih da će se tokom primjene sporazuma sa članicama EFTA voditi računa o zaštiti domaće proizvodnje.
- Očekujemo da se i naši proizvodi nesmetano izvoze u Švajcarsku, Lihtenštajn, Norvešku i Island. Ako budu blokade, kao i kad je riječ o izvozu mesa i mlijeka u EU, onda ćemo od tog sporazuma imati više štete nego koristi - rekao je Usorac.
NAJVIŠE IZVOZILI ODJEĆU
BiH je tržište Švajcarske proteklih godina najviše snabdijevala pletenom odjećom i odjevnim dodacima, zatim, namještajem i posteljinom, oružjem i municijom, drvetom, plastikom i plastičnim proizvodima. Norveška je, pored namještaja i posteljine, iz BiH dosta uvozila željeznih i čeličnih proizvoda, obuću, dok je izvoz na Island i u Lihtenštajn bio beznačajan.
izvor: Novosti