BiH
BiH ostvarila skroman ekonomski rast
Savjet ministara BiH, na prijedlog Direkcije za ekonomsko planiranje, usvojio je dokument Ekonomski trendovi u Bosni i Hercegovini za prvih šest meseci ove godine u kojem se konstatuje skroman ekonomski rast, rečeno je u saopštenju sa 114. sjednice Savjeta ministara BiH.
Broj zaposlenih u BiH u prvom polugodištu ove godine povećan je i iznosio je 697.100, a ohrabruje činjenica da je smanjen broj nezaposlenih prvi put nakon 2009. godine u godišnjem poređenju i iznosio je 550.600.
“Uzrok skromnom ekonomskom rastu je pad izvoza, usporavanje rasta domaće tražnje, uz rast spoljnotrgovinskog deficita od 17,5% u drugom tromesečju ove godine, dok je u prva tri meseca ove godine ekonomski rast od 2,7 odsto označio relativno dobar početak godine”, rečeno je u saopštenju.
Savjet ministara je zaključio da je situacija dodatno pogoršana majskim poplavama u BiH, koje su ugrozile izvoznu tražnju, ali i domaću ponudu i tražnju. Prekid proizvodnje na poplavljenim područjima uticao je i na pad industrijske proizvodnje u maju ove godine u odnosu na april od 5 odsto.
Građevinski radovi u drugom tromesečju bili su za 5,8 odsto manji u odnosu na prva tri meseca ove godine, kada je ostvaren značajan rast od 7,8 odsto u odnosu na zadnji kvartal prethodne godine.
U Izveštaju se navodi da su strana direktna ulaganja u prvom polugodištu ove godine iznosila 75.600.000 KM , što je za 54,3% manje u poređenju sa istim periodom prošle godine, dok su direktna ulaganja iznosila 492.700.000 KM i manja su za 13,5% u odnosu na isto razdoblje 2013.
U Informaciji Direkcije za ekonomsko planiranje BiH o kretanju makroekonomskih pokazatelja za januar-septembar 2014. godine, koju je usvojio Savjet ministara, naglašava se da podaci o izvozu roba ukazuju na blago poboljšanje ekonomske situacije u BiH u trećem kvartalu u odnosu na drugi kvartal ove godine . Ostvaren je rast izvoza od 6,5 odsto i blagi rast industrijske proizvodnje od 0,4 odsto , a rast uvoza u trećem tromesečju od 9,3 odsto mogao bi ukazivati na jačanje domaće tražnje.
autor: Frontal