Politika

Dodik tvrdi da nije bilo kupovine glasova: Do kraja sedmice mandatar za sastav vlade RS

- Narodni poslanik Ilija Stevančević je častan čovjek koji se nije prodao. On je odlučio da istupi iz koalicionog sporazuma sa SDS-om i Srpskom radikalnom strankom i podržao koaliciju SNSD, DNS i SP nakon što sam mu obećao da ću ispuniti njegov zahtjev da najniže penzije u RS budu povećane za tri posto, izjavio je predsjednik RS Milorad Dodik.

 
Tokom pauze na konstitutivnoj sjednici NSRS, Dodik je istakao da, je bivši član NDP-a Vojin Mitrović, koji je napustio klub te partije te se pridružio koaliciji okupljenoj oko SNSD-a, bio predsjednik gradskog odbora SNSD Bijeljina, te da Draganu Čaviću niko nije kriv što ne zna koga je primio u svoju stranku.
 
Iako se novinarima obratio prije nego su poslanici svojim glasovima izabrali novog predsjednika Narodne skupštine RS-a, Dodik je kazao kako koalicija SNSD, DNS i SP ima 42 poslanika, i bez dvojice iz Napredne Srpske, te da će do kraja ove nedjelje imenovati mandatara za sastav Vlade RS, kako bi nova vlada bila izabrana do 20. decembra.
 
Odgovarajući na pitanje novinara Oslobođenja koliko je siguran da Stevančević i Mirović sutra neće okrenuti leđa  koaliciji oko SNSD-a, Dodik je kazao da je „teško bilo biti 42. poslanik, a da će uskoro biti i 43. 44. i 45. koji će podržati koaliciju SNSD, DNS i SP".
 
Govoreći o formiranju vlasti na nivou BiH istakao je da, ukoliko SNSD ne bude dio većine na državnom nivou sa svoja tri delegata u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, će moći blokirati donošenje svakog zakona koji bude štetan po interese RS-a. Ponovio je i da ne želi bilo kakvu vrstu saradnje sa SDA „sve dok ta partija ne promijeni svoje politike".
 
Konsenzus o cilju RS-a
 
Dodik je izjavio da će okupiti predstavnike različitih političkih opcija kako bi se izgradio konsenzus o cilju RS-a i radilo u interesu građana i RS-a. 
 
U prvom obraćanju u parlamentu RS-a, nakon polaganja svečane zakletve i zvanično ponovnog preuzimanja predsjedničke funkcije, Dodik je kazao da "godine koje su pred nama neće biti manje izazovne nego protekle, te da niko nema pravo da lični i partijski interes stavi ispred interesa RS-a".
 
Što se tiče BiH, kazao je da je ona državna zajednica, te da BiH onako kako je definisana u Dejtonu nije smetnja RS, ali neće prihvatiti unitarizaciju BiH, već dosljednju primjenu Dejtonskog sporazuma.
 
-Naš put jeste put ka Evropskoj uniji, i to je naš cilj, iako znamo da je ta destinacija daleko, a ohrabruje nova inciijativa EU prema BiH – rekao je Dodik i naveo da evropski put BiH ne može biti razlog za umanjenje nadležnosti RS-a, koja je ranije dala i odgovore za dva važna evropska pitanja, odluku "Sejdić-Finci” i sistem koordinacije.
 
Dodao je i da je saradnja RS-a s Ruskom Federacijom veoma važna, te da je ona otvorena i transpartena, bez uslovljavanja, a RS želi saradnju i s svim drugim zemljama, pomenuvši i Srbiju, kao i SAD, te podršku borbi protiv terorizma.
 
Ponovio je da će o eventualnom ulasku BiH u NATO savez svoj stav dati narod u RS na referendumu, kao i da se problem i državne i vojne imovine mora riješiti "u paketu”, jer je to, između ostalog, uslov za zatvaranje OHR-a, čije postojanje i djelovanje u BiH je ponovo kritikovao.
 
Kazao je i da će u narednom periodu insistirati na reformi pravosudnog sistema, jer "onako kako su je proveli stranci je doživjela neuspjeh”, a naglasio da je borba protiv kriminala i korupcije sa ovakvim pravosudnim sistemom samo politička fraza, omiljena i stranim i domaćim političarima.
 
Dodik je ponovio da strukturalni dijalog ne daje odgovore na potrebne reforme pravosuđa i da BiH ne može zadržati nadležnosti iz pravosuđa koje joj nisu dodijeljene Dejtonskim mirovnim sporazumom.
 
Naveo je i da nikakav apelacioni ili vrhovni sud BiH ne dolazi u obzir.
 
-Može biti samo drugostepeni nivo Suda BiH, isključivo nadležan za odluke prvostepenog organa, dodao je Dodik i naveo da Visoko sudsko i tužilačko Vijeće BiH mora da se rekonstruiše, tako da se njegova uloga promijeni, na način da on i dalje bude nadležan za provođenje procedura, ali ne i imenovanja.
 
On je ukazao i na potrebu da se posebna pažnja posveti još jednom ozbiljnom problemu - problemu terorizma.
 
Posebno se osvrnuo na ekonomiju i da će ona i razvoj RS-a biti obaveza Vlade RS-a, kao i da je potrebno usvojiti novi zakon o radu, koji neće umanjiti prava radnika.
 
izvor: Oslobođenje
Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog