Politika

Vukadinović: Prenošenje nadležnosti svelo bi Srpsku na "zajednicu opština"

Dalje prenošenje nadležnosti na BiH dovelo bi u pitanje smisao i opstanak Republike Srpske i sveo je na "folklorni element" ili neku "zajednicu opština", upozorava analitičar Đorđe Vukadinović.

"Srpskoj bi, u tom slučaju, preostale samo obaveze i dužnosti, a minimalna prava i nadležnosti", pojašnjava Vukadinović za Srnu.

On povodom predstojeće godišnjice potpisivanja Dejtonskog sporazuma ističe da prenošenje nadležnosti mora biti zaustavljeno, kao što je već i bilo u posljednjih pet - šest godina.

"Ponovo prisustvujemo novim pritiscima i zahtevima za derogiranje nadležnosti Republike Srpske, što bi moralo da naiđe na složnu osudu svih političkih subjekata u Srpskoj bez obzira na političku podeljenost oko formiranja vlasti", poručuje Vukadinović za Srnu.

Vukadinović ocjenjuje da je Dejtonski sporazum izdržao test vremena i da je "omogućio niz državotvornih elemenata Republici Srpskoj, odnosno u velikoj meri zaštitio interese i opstanak srpskog naroda u BiH".

On ukazuje da je paradoksalno to što su se tokom dvije decenije uloge izmijenile, pa su najveći branioci Dejtonskog sporazuma postali oni koji su u vrijeme njegovog sklapanja bili relativno najnezadovoljniji – Srbi.

Sa druge strane, oni koji su bili najzadovoljniji – Bošnjaci, u međuvremenu su postali nezadovoljni i zajedno sa svojim saveznicima iz dijela međunarodne zajednice rade na tome da se Dejtonski sporazum ili ukine ili izmijeni.

Vukadinović upozorava da je već godinama na djelu svojevrsna revizija Dejtonskog sporazuma, najviše zahvaljujući Savjetu za prvođenje mira i visokim predstavnicima.

"Oni su problematičnim i tendencioznim merama iz godine u godinu - sve do skora - menjali i duh i slovo Dejtona u želji da se BiH pretvori u, kako to oni zovu, funkcionalnu federaciju", navodi Vukadinović i precizira:

"Tako su narušavani smisao i konkretne odredbe Dejtonskog sporazuma, što je godinama prolazilo više – manje, bez adekvatnog reagovanja, kako Banjaluke tako i Beograda, iako je i Beograd potpisnik i garant Dejtonskog sporazuma".

Vukadinović napominje da se sve značajno promijenila posljednjih pet do šest godina kada je zaustavljeno prenošenje nadležnosti sa Republike Srpske na BiH.

"Ali, već je bila učinjena prilična šteta, tako da se može reći da današnja BiH, a i Republika Srpska, nisu onakve kakve su bile zacrtane i dogovorene Dejtonskim sporazumom", kaže Vukadinović, koji je i urednik časopisa "Nova srpska politička misao".

 Izvor: Srna

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog