BiH

Kemal Grebo (PKKS): Neophodno rasteretiti privredu od raznih fiskalnih i parafiskalnih opterećenja

Privredna komora Kantona Sarajevo (PKKS) sugeriše novim vlastima konkretne mjere kojima će se zaustaviti negativni trendovi u privredi i poboljšati uslovi privređivanja, a među kojima je hitno rasterećenje privrede od raznih fiskalnih i parafiskalnih opterećenja, koja dolaze sa svih nivoa državnog organizovanja.

 - Preovladava mišljenje da parcijalna rješenja u domenu fiskalne politike ne mogu dati odgovarajući rezultat, nego samo sveobuhvatna poreska reforma koja bi značajan dio fiskalnog opterećenja zarada prebacila na oporezivanje potrošnje - rekao je danas na konferenciji za novinare predsjednik PKKS Kemal Grebo.

Po njegovim riječima, poreskom reformom bi se radikalno promijenio sadašnji sistem poreza i doprinosa sa ciljem rasterećenja privrede, povećanja konkurentnosti i izvozne sposobnosti domaćih firmi, smanjenja učešća sive ekonomije, bržeg privlačenja investicija (stranih i domaćih), bržeg osnivanja novih privrednih subjekata, bržeg zapošljavanja i sigurnijeg finansiranja budžeta i socijalnih fondova.

Ekonomska analiza sugeriše da bi poreska reforma vodila efikasnijoj raspodjeli resursa, stimulisalo bi se zapošljavanje i proizvodnja, dok bi se destimulisali potrošnja i uvoz.

Grebo je naveo da bi promjena poreskog sistema pomogla da se ublaže najveće makroekonomske neravnoteže bh. ekonomije, a to su visok trgovinski deficit, visok nivo potrošnje i nizak nivo investicija.

- Prebacivanjem poreskog tereta sa oblasti najviših poreskih utaja (zarade) na oblast gdje je najteže vršiti poreske utaje (PDV), automatski bi se smanjio obim sive ekonomije i zaštitili bi se privredni subjekti koji posluju u legalnim tokovima od nelojalne konkurencije, sklone poreskim utajama - kazao je Grebo.

PKKS također predlaže donošenje nove razvojne strategije na nivou države, kao i strategija na nivou entiteta, kantona i regija sa mjerama kojima bi se zaustavilo dalje produbljivanje krize, stabilizovala privreda i stvorile osnove za daljnji razvoj.

- U strategiji je neophodno dati prioritet razvoju proizvodnih djelatnosti. Posebno je važno definisati projekte iz oblasti javnih investicija, ali i druge za koje je moguće osigurati sredstva iz EU fondova - istakao je Grebo.

Naveo je da je takođe potrebno pokrenuti mjere u borbi protiv rasta nelikvidnosti privrednih subjekata, te pokušati osloboditi dio 'zarobljenih' sredstava u neriješenim dužničko-povjerilačkim odnosima putem multilateralne kompenzacije, a paralelno s tim raditi na zakonskim rješenjima trajnog uklanjanja uzroka nelikvidnosti.

- Nije teško donijeti zaključak da su negativne stope rasta bh. privrede velikim dijelom i 'talac' vrlo komplikovanog političkog okruženja u BiH. Zbog nedostaka političkog konsenzusa oko temeljnih kriterijuma za ekonomski oporavak (jedinstvena legislativa, nedostatak nekih ključnih institucija na nivou države i dr.), u BiH egzistira podijeljena i paralelna nadležnost različitih nivoa vlasti. Zbog toga nema harmonizacije u nizu oblasti od kojih direktno ovisi poslovanje privrede, kao što je poslovna legislativa, nedostatak ključnih institucija koje poznaju EU standardi kontrole (laboratorije), zatim neharmonizovana fiskalna politika u dijelu direktnih poreza, različiti sistemi registracije poslovnih subjekata, kriterijumi za visinu i način trošenja sredstava javne potrošnje te niz drugih problema koji su, pored postojeće recesije u svijetu, dodatna barijera bh. kompanijama - kazao je Grebo.

Naglasio je da uspostava većeg stepena političke stabilnosti i pravne sigurnosti predstavlja osnov za privlačenje investitora.

- Planiranje nekog snažnijeg privrednog razvoja bh. privrede, pa tako i privrede Kantona Sarajevo, bez direktnih stranih ulaganja je nemoguća zadaća. Za razvoj i strana direktna ulaganja su najvažnije dvije temeljne komponente: političko-ekonomska stabilnost, izražena u harmonizovanom makroekonomskom okruženju (legislativa i fiskalna politika), te kvalitetni razvojni projekti koji bi se nudili zainteresiranim inostranim investitorima - rekao je Grebo.

Izvor: Fena

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog