Politika

Hil: Dodik priča o otcjepljenju jer nema šta drugo da ponudi

Američki otpravnik poslova u Bosni i Hercegovini Nikolas Hil kritikovao je predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika zbog njegovih stavova o otcjepljenju RS od BiH, naglasavši i da SAD žele da Bošnjaci imaju "konstruktivniju ulogu" u BiH, kao najveća etnička grupa.

Hil je ocijenio da Dodik priča o otcjepljenju jer biračima uoči predstojećih izbora zakazanih za 12. oktobar ne može da ponudi odgovore na pitanja koja ih stvarno muče.

- Siguran sam da će Dodik govoriti o referendumu o nezavisnosti RS svakih dvadeset minuta od danas pa do 12. oktobra. Na neki način, on je napravio začarani krug. Nema ništa da kaže o ekonomiji - kazao je Hil u intervjuu sarajevskom "Oslobođenju".

Hil je dodao da je, bez sumnje, najvažnija briga građana RS korupcija i potreba za novim radnim mjestima, a Dodik, umjesto da govori o tome, govori o referendumu.

On smatra i da je Dodikova, kako je rekao, secesionistička retorika, jedan od razloga zbog kojih inostrani investitori ne žele da dođu u RS pa se privredna situacija pogoršava, a reakcija na to je više priče o otcjepljenju "i tako se začarani krug zatvara".

Ocijenio je i da nekim političkim strankama u Federaciji BiH takođe odgovara baš ovakvo Dodikovo ponašanje, a pritom je aludirao na bošnjačku Stranku demokratske akcije (SDA) Bakira Izetbegovića.

On je razočaran predizbornim sloganom SDA "U jedinstvu je snaga" koji, po njemu, implicira da, ukoliko se pleme drži zajedno, onda će to na neki način donijeti prosperitet.

- To odgovara i jednoj i drugoj strani - konstatovao je američki dplomata i pojasnio da bi SAD želele da Bošnjaci u BiH, kao najveća etnička grupa, imaju "konstruktivniju ulogu".

- Željeli bismo da vidimo medju bošnjačkim liderima ljude koji mogu da razgovaraju s različitim etničkim grupama, koji imaju sjajne odnose ne samo s Turskom nego i s Hrvatskom, Srbijom i Crnom Gorom - kazao je Hil.

Kako je upozorio, uprkos fokusiranosti na probleme u RS treba biti zabrinut i stanjem u drugom entitetu, Federaciji BiH. On je ponovio i da SAD ostaju spremne da pomognu u ustavnoj reformi u BiH i Federaciji, ali taj proces bi poslije izbora morali da pokrenu političari koji dobiju povjerenje birača.

izvor: Tanjug

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog