Politika

Cvijanović: Kriza ostavila trag na svima

Željka Cvijanović, premijerka RS, izjavila je da je Vlada u posljednjih godinu i po dana, tokom kojih je bilo previše izazova, uspjela da održi budžet stabilnim.

Kazala je da Vlada redovno izmiruje obaveze i da je čak povećala primanja pojedinih kategorija.

Cvijanovićeva je istakla da Vlada Srpske funkcioniše u okolnostima koje su toliko složene da mora da bude zadovoljna njenim radom.

"Kriza je ostavila trag na svima nama i dugo ćemo to osjećati, dodatni problemi su nas šamarali, ali smo iz toga izašli i stabilni smo", rekla je Cvijanovićeva za Radio-televiziju Republike Srpske.

Ona je podsjetila da Vlada Srpske nije dozvolila da dođe do problema sa budžetom, da je vratila plate na prethodni nivo, a nekim kategorijama je čak i povećala primanja.

Cvijanovićeva je naglasila dok se obaveze u Srpskoj prema poljoprivrednicima izmiruju redovnije nego u Srbiji i Hrvatskoj.

Premijer Srpske je navela da je Vlada Srpske na početku mandata prioritetno izmirila 28 miliona KM zatečenih dugovanja prema poljoprivredi, nakon čega je preduzeta velika akcija spašavanja Fabrike glinice "Birač" u Zvorniku, a stabilizovana je i banjalučka Fabrika duvana.

Ona je izrazila zadovoljstvo što se februarski protesti iz Federacije BiH nisu prenijeli na Republiku Srpsku, koja je pokazala zrelost.

Prema njenim riječima, Vlada je u situaciji poplava reagovala adekvatno, upravljala procesima i izašla u susret građanima, kojima je obećala mjere za sanaciju i donijela ih.

Ona je komunikaciju sa svim segmentima društva ocijenila dobrom, što, kako je rekla, uopšte nije jednostavno.

Cvijanovićeva je ponovila opredijeljenost Vlade Srpske za povećanje penzija, ali je upozorila da se ne smije ulaziti u aranžmane bez znanja o potencijalnim problemima koji iz njih mogu proisteći.

"Ukoliko bude imalo prostora za realna povećanja, ići ćemo u tom pravcu, ali se moraju steći pretpostavke za to", rekla je Cvijanovićeva.

Ona je podsjetila da se projekcija povećanja odnosila na dodatnih plus tri odsto od početka naredne godine, ali da su se sada pojavili zahtjevi da se taj proces ubrza na zadnji kvartal tekuće godine.

"Nakon poplava nismo išli na smanjenje penzija i plata, nego smo samo produžili period isplate na par dana", rekla je Cvijanovićeva, naglasivši da kašnjenja penzija neće biti.

Govoreći o položaju boračkih kategorija, Cvijanovićeva je navela da ova populacija ima velike potrebe, ali da je Vlada Srpske proteklih godina uvodila nova prava i održala redovnost isplata dodataka.

"Međutim, za mnoge demobilisane borce danas nemate adekvatno mjesto na tržištu rada, zbog čega smo se usmjerili na povećanje broja zaposlenih među djecom poginulih boraca i ratnih vojnih invalida, pri čemu se prioriteti u njihovom zapošljavanju poštuju", rekla je Cvijanovićeva.

Ona je podsjetila da su porodične i lične invalidnine ove godine povećane za pet procenata, ocijenivši da navedena povećanja, iako nisu dovoljna, znače ogroman iznos za Vladu Srpske koja ih obezbjeđuje.

Cvijanovićeva je izrazila zadovoljstvo činjenicom da se završava program stambenog zbrinjavanja porodica poginulih boraca i ratnih vojnih invalida, čija je vrijednost veća od 100 miliona KM. 

BiH ima svoj scenario

Predsjednica Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je da je u BiH mnogo nepoznanica u vezi sa bezbjednošću, ne zbog opasnosti od rata konstitutivnih naroda, već zbog "uvezenih pojava".

"Ja se bojim da one ne postanu domaća pojava i to su izazovi koji u budućnosti mogu da prerastu u veliki problem", rekla je Cvijanovićeva za Radio-televiziju Republike Srpske.

Komentarišući analize da je u BiH moguć ukrajinski scenario, Cvijanovićeva je navela da BiH ima svoj bosansko-hercegovački scenario, koji se već pokazao dovoljno neuspješnim.

"Ono što mene kao građanina zanima je da li mi možemo da izađemo na kraj sa pojavama koje možda nose određenu bezbjednosnu prijetnju. Ne mislim o ratu između konstitutivnih naroda, već o elementima koji su nama velika prijetnja, a mi uopšte nemamo znanje o tome", rekla je Cvijanovićeva.

Prema njenim riječima, prijetnju predstavlja i spremnost da se političkim metodama osujeti nešto što može da bude dobar ekonomski projekat za bilo koga u BiH. 

U Sarajevu se može obaviti dobar posao

Kandidat koalicije SNSD–DNS–SP za srpskog člana Predsjedništva BiH Željka Cvijanović smatra da se u Sarajevu može obaviti dobar posao za Republiku Srpsku.

Cvijanovićeva je rekla da odlično poznaje političko Sarajevo, ali i da ono poznaje nju.

"Meni ne treba kampanja, jer sam prethodnih godinu i po dana provela sa ljudima i oni me dobro znaju", izjavila je Cvijanovićeva za Radio-televiziju Republike Srpske.

Ona je rekla da nema vremena da vodi računa o tome šta su rekli njeni protivkandidati, niti smatra da je to važno.

"Meni je važnije da razgovaram sa ljudima gdje nema medija i dobijem predstavu o tome šta treba da se uradi, nego da slušam nekog dokonog opozicionara", rekla je Cvijanovićeva.

Prema njenom mišljenju, sve što je dobro za Republiku Srpsku može se obaviti, a da se nikom drugom ne nanese šteta.

"Kompleksnost same političke scene i svega što se tamo dešava pokazuje da morate da razumijete šta tamo radite. Ja to razumijem", rekla je Cvijanovićeva.

Prema njenim riječima, najveća slabost BiH u ovom trenutku je što se ne može naći nijedna politička ideja o nečemu što treba da je obilježi.

"Mi u BiH nemamo saglasnosti ni o njenoj prošlosti, ni o njenoj sadašnjosti, a ne vidi se saglasnost ni o njenoj budućnosti, što je prevelik izazov", rekla je Cvijanovićeva.

Cvijanovićeva je ocijenila da je uticaj stranih faktora u BiH oduvijek bio prevelik i da stranci nisu dozvolili razvoj unutrašnjeg dijaloga.

"Kada neko kaže da se iz Republike Srpske ruši suverenit BiH, to je smiješno, jer je on već toliko uništen zbog onih koji su u njeno ime, a bez prava odlučivali, jer nisu njeni građani", rekla je Cvijanovićeva.

Ona je upozorila da se stranci miješaju i u izbore u BiH putem finansijske podrške i seminara.

Zadovoljavajuće punjenje Fonda  

Predsjednica Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je da je punjenje Fonda solidarnosti za obnovu Repubike Srpske na zadovoljavajućem nivou i da su se nakon poplava budžetski prihodi stabilizovali.

Cvijanovićeva je navela da je procijenjena šteta jednaka visini republičkog budžeta, ali da je Vlada Srpske, postupajući odgovorno, definisala poseban program sanacije, kojim su neophodna sredstva odvojena od redovnih budžetskih da se ne bi ugrozilo finansiranje javnih rashoda.

"Budžet funkcioniše kao i do tada, a mi smo uz pomoć vanbudžetskog fonda krenuli u vrlo ciljano i planirano otklanjanje štete", rekla je Cvijanovićeva za Radio-televiziju Republike Srpske.

Ona je podsjetila da je Vlada Republike Srpske prva u regionu, još tokom poplava, napravila program mjera za sanaciju, koji je nakon toga usvojio parlament.

Prema njenim riječima, nepravilnosti i zastoji prilikom podjele platnih kartica po vaučer modelu bili su minimalni.

"Riječ je o velikoj akciji koja podrazumijeva da više od 17.000 ljudi dobije kartice, a da se paralelno sa tim prave aranžmani sa preduzećima i bankama", rekla je Cvijanovićeva.

Ona je navela da su se prijave građana odnosile na način upisivanja u registar štete, na šta postoji mogućnost žalbe, kao i na upisivanje građana u registar koji nisu pretrpjeli štetu, za šta će se morati utvrditi odgovornost.

"Osim toga, postoje i određene zabune da se šteta koju građani prijave ne odnosi na stambeni prostor, što nije pokriveno vaučerima, iako je i ta šteta unesena u registar", rekla je Cvijanovićeva.

Ona je najavila i donošenje uredbi koje se odnose na sanaciju šteta u poljoprivredi, s obzirom da postoje i određeni aranžmani sa Svjetskom bankom i drugim međunarodnim organizacijama za pomoć poljoprivredi.

"Dio sredstava za obnovu čine međunarodne donacije, ali se one ne slivaju direktno u Fond, nego ciljano u određene projekte sanacije. Drugi izvor finansiranja je doprinos solidarnosti, koji podrazumijeva opterećenje plate od 1,5 odsto koje plaćaju radnici i 1,5 odsto koje plaćaju poslodavci, čije je trajanje ograničeno na godinu dana", precizirala je Cvijanovićeva, dodajući da se Fondu na raspolaganje stavlja i određeni nivo budžetskih sredstava.

Prema njenim riječima, za sanaciju infrastrukture potrebni su dugoročniji izvori finansiranja, koji podrazumijevaju povoljne međunarodne kredite, kao i proširenje postojećeg aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom.

Cvijanovićeva smatra da su građani svjesni situacije i da razumiju da je opterećenje od 1,5 odsto plata i penzija minimalno, ali da pojedini opozicioni političari toga nisu svjesni ili da su htjeli da situaciju zloupotrijebe.

Govoreći o budžetskim prihodima, Cvijanovićeva je navela da je u prvom i drugom mjesecu nakon poplava zabilježen ogroman pad, ali da je odmah nakon toga počeo oporavak i da sada mogu da se izvršavaju budžetske obaveze.

"Znajući kolika su oštećenja u privredi, predviđali smo da period od dva–tri mjeseca nakon poplava sigurno mora biti dramatičan. Već nakon drugog mjeseca mi smo stali na noge. Da nije bilo poplava imali bismo bolje prihode nego prethodne godine", rekla je Cvijanovićeva. 

izvor: Srna

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog